Strona głównaZdrowieWdychamy mikroplastik - osadza się w naszych drogach oddechowych

Wdychamy mikroplastik - osadza się w naszych drogach oddechowych

Ludzie mogą wdychać nawet 16,2 kawałków mikroplastiku na godzinę, co odpowiada karcie kredytowej, jeśli weźmiemy pod uwagę cały tydzień. Co istotne, mikroplastik - czyli drobne zanieczyszczenia w środowisku powstające w wyniku degradacji produktów z tworzyw sztucznych - zawiera zwykle toksyczne substancje i związki.
Wdychamy mikroplastik - osadza się w naszych drogach oddechowych [fot. Mariya from Pixabay]
Wdychane mikrodrobiny mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, więc zrozumienie, w jaki sposób przemieszczają się one w układzie oddechowym, ma istotne znaczenie dla profilaktyki i leczenia chorób układu oddechowego. Fizycy przeanalizowali, w jaki sposób mikroplastik jest transportowany i osadza w górnych drogach .

- Miliony ton cząstek mikroplastiku znajdują się w wodzie, powietrzu i glebie. Globalna produkcja tego tworzywa znacznie rośnie, a gęstość mikroplastiku w powietrzu istotnie się zwiększa - mówi Mohammad S. Islam, współautor badań. - Po raz pierwszy w 2022 roku badania wykazały obecność mikrodrobin plastiku głęboko w ludzkich drogach oddechowych, co budzi obawy o poważne zagrożenia dla zdrowia układu oddechowego - dodaje.

Sprawdzono ruch mikroplastiku o różnych kształtach i rozmiarach oraz w warunkach powolnego i szybkiego oddychania. Tworzywo miało tendencję do gromadzenia się w określonych miejscach w jamie nosowej i części ustnej gardła lub w tyle gardła.

- Skomplikowany i asymetryczny kształt dróg oddechowych oraz złożone zachowanie przepływu w jamie nosowej i części ustnej gardła powoduje, że mikroplastik osadza się we wspomnianych obszarach - wyjaśnia Islam.

Autorzy mówią, że ich ustalenia wskazują na realne obawy związane z narażeniem na mikrodrobiny plastiku i ich wdychaniem, szczególnie w miejsach o wysokim poziomie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi lub działalności przemysłowej.

- Badanie podkreśla potrzebę większej świadomości dotyczącej obecności i potencjalnego wpływu mikrodrobin plastiku w powietrzu, którym oddychamy - mówi YuanTong Gu, współautor badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy