Strona głównaZdrowieZanieczyszczenia zwiększa ryzyko chorób serca i w biednych, i w bogatych krajach

Zanieczyszczenia zwiększa ryzyko chorób serca i w biednych, i w bogatych krajach

Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Stanowym Oregon wykazało, że zarówno w krajach o niskim, jak i wysokim poziomie dochodów długotrwała ekspozycja na drobne cząstki zanieczyszczeń powietrza jest jedną z głównych przyczyn chorób układu krążenia i zgonów z ich powodu.
Zanieczyszczenia zwiększa ryzyko chorób serca i w biednych, i w bogatych krajach [fot. alvpics from Pixabay]
Nawet niewielkie zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia powietrza może skutkować osłabieniem ryzyka .

- Jeśli zmniejszysz stężenie na zewnątrz, zaobserwujesz korzyści w osłabieniu ryzyka chorób układu krążenia. Wcześniej nie wiedzieliśmy, czy tak jest. Niektóre testy sugerowały, że przy wysokim stężeniu, jakie ma miejsce w wielu krajach rozwijających się, poziomy musiałyby zostać znacznie obniżone, zanim wystąpią korzyści zdrowotne - mówi Perry Hystad, epidemiolog środowiskowy.

Przeanalizowano wyniki badań dotyczące ponad 157 tysięcy ludzi w wieku 35 - 70 lat w 21 krajach w latach 2003-2018.
Ogólnie rzecz biorąc, odnotowano 5-procentowy wzrost liczby wszystkich zdarzeń sercowo-naczyniowych na każde 10 mikrogramów na metr sześcienny wzrostu stężenia cząstek zanieczyszczeń powietrza o wielkości poniżej 2,5 mikrona (PM2,5). Uwzględniając szeroki zakres stężeń pyłu PM2,5 na całym świecie, oznacza to, że 14 proc. wszystkich zdarzeń sercowo-naczyniowych udokumentowanych w badaniu można przypisać ekspozycji na pył PM2,5.

Ryzyko w krajach o niskim i średnim poziomie dochodów w większości było identyczne z zagrożeniem występującym w krajach bogatych.

- W badaniu skupiono się na cząsteczkach PM2,5, ponieważ są one na tyle małe, że ludzie wdychają je głęboko do płuc, gdzie mogą powodować przewlekły stan zapalny - stwierdza Hystad. Cząstki te pochodzą z różnych źródeł, w tym z silników samochodowych, kominków i elektrowni węglowych.

Najsilniejszy związek pomiędzy narażeniem na zanieczyszczenia powietrza i skutkami zdrowotnymi dotyczył udarów. Według Hystada coraz większa liczba testów wskazuje, że narażenie na pył PM2,5, zwłaszcza w wysokich stężeniach, silnie wpływa na ryzyko .

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy