Strona głównaZdrowieWapowanie niszczy zęby - zwiększa ryzyko próchnicy

Wapowanie niszczy zęby - zwiększa ryzyko próchnicy

Wapowanie może niszczyć zęby i prowadzić do częstszych wizyt u dentysty.
Wapowanie niszczy zęby - zwiększa ryzyko próchnicy [fot.  Lindsay Fox from Pixabay]
Stomatolodzy z Tufts University School of Dental Medicine ostrzegają, że pacjenci często używający urządzeń do wapowania byli bardziej narażeni na rozwój .

Dentyści ostrzegają, że pozornie nieszkodliwy nawyk wapowania, czyli inhalacji z może negatywnie wpływać na stan uzębienia.

W ciągu ostatnich kilku lat wzrosła świadomość na temat niebezpieczeństw związanych z wapowaniem dla zdrowia organizmu - szczególnie, gdy nagłośniono, że korzystanie z urządzeń do wapowania ma związek z chorobami płuc. Niektóre badania pokazały też związek między używaniem e-papierosów i podwyższonymi markerami oraz uszkodzeniami zębów.

Teraz sprawdzono, czy wapowanie oddziałuje na ryzyko próchnicy. Kiedy przeanalizowano dane ponad 13 tysięcy pacjentów stomatologicznych, odkryto różnice w poziomie ryzyka próchnicy między grupą używającą e-papierosów i grupą kontrolną. Około 70 proc. wapujących pacjentów cechowało się wysokim ryzykiem próchnicy, w porównaniu do około 60 proc. ludzi grupy kontrolnej.

Jednym z powodów, dla których używanie e-papierosów może przyczynić się do zwiększenia ryzyka powstawania próchnicy, jest zawartość i lepkość płynu stosowanych do tych urządzeń, który po aerozolizacji, a następnie wdychaniu przez usta, przykleja się do zębów. Zaobserwowano również, że wapowanie wydaje się sprzyjać próchnicy w obszarach, w których ona zwykle nie występuje - takich jak dolne krawędzie przednich zębów.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć