Strona głównaZdrowieWakacje bez konserwantów

Wakacje bez konserwantów

Lato to najprzyjemniejsza pora roku, okres urlopów i wypoczynku. Korzystając ze sprzyjającej aury spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu, jesteśmy bardziej aktywni fizycznie, jemy więcej świeżych warzyw i owoców, i – co najważniejsze – nareszcie mamy trochę czasu dla siebie i swoich bliskich! Lato sprzyja refleksji nad zdrowiem i żywieniowymi zwyczajami.
Wakacje bez konserwantów Współcześnie coraz częściej obserwujemy niekorzystne reakcje organizmu na dodatki do żywności, w tym także na konserwanty. Są to tzw. niepożądane reakcje pokarmowe, następujące w czasie lub po spożyciu określonego pokarmu lub jego składników. Nazywane są pseudo-alergiami. Ich objawy podobne są do objawów alergii – na skutek zbyt dużego spożycia konserwantów w produktach spożywczych może pojawić się np. drapanie w gardle, czy pokrzywka.

Rozpoczynająca się kampania "Karton zamiast konserwantów" ma uświadomić konsumentom, że dla zapewnienia świeżości nie sa niezbędne konserwanty i że istnieją inne metody przechowywania i utrwalania żywności.

Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości podczas letnich wyjazdów i jak najlepiej wykorzystać urlop na regenerację sił, warto pamiętać o kilku prostych zasadach podczas codziennych zakupów spożywczych.

Jak unikać konserwantów? Kilka podpowiedzi nie tylko na wakacje
  • Wybieraj soki i napoje w kartonach. Produkty zapakowane w sposób aseptyczny nie wymagają dodawania konserwantów, a ich okres przydatności do spożycia wynosi nawet kilkanaście miesięcy!
  • Czytaj etykiety. Jeśli w składzie znajdziesz substancje, oznaczone symbolami od E 200 do E 252 lub od E 280 do E 285, spróbuj z tej samej grupy artykułów wybrać inny produkt - bez konserwantów. Im bliżej początku listy składników pojawia się nazwa substancji konserwującej, tym więcej znajduje się jej w produkcie.
  • Jeśli nie musisz przestrzegać diety, unikaj produktów niskokalorycznych (light). Ich standardowe odpowiedniki mają co prawda więcej kalorii, ale naturalne właściwości utrwalające cukru ograniczają potrzebę stosowania konserwantów.
  • Postaw na domowe kiszonki i przetwory. Jeśli przygotujesz je samodzielnie z naturalnych składników, zyskasz pewność, że nie ma w nich dodatków utrwalających. W tych, które dostępne są w sklepach, poza warzywami i owocami znajdziesz także konserwanty z grupy benzoesanów.
  • Lepiej codziennie kupić świeże pieczywo. Paczkowane długi termin przydatności zawdzięcza konserwantom - do jego utrwalania stosuje się m.in. sorbinian wapnia.
  • Postaraj się rzadziej kupować gotowe wędliny. Do ich utrwalania używa się azotanów i azotynów. Po przedostaniu się do ludzkiego organizmu azotyny utleniają żelazo, zawarte w hemoglobinie. Tym samym ograniczają jej zdolność transportowania tlenu do komórek ludzkiego ciała. Zamiast kupować wędliny, spróbuj samodzielnie zrobić je (np. upiec) w domu.
  • Zamiast marynowanych śledzi czy szprotek (konserwowanych benzoesanami i sorbinianami), usmaż świeżą morską rybę na dobrym oleju.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy