Strona głównaZdrowieTycie po rzuceniu palenia - skąd to się bierze?

Tycie po rzuceniu palenia - skąd to się bierze?

Nałogowi palacze i ci, którzy już są otyli, często zyskują na wadze po porzuceniu tego niezdrowego nałogu.
Tycie po rzuceniu palenia - skąd to się bierze? [© JcJg Photography - Fotolia.com] Tycie po jest nierzadkie i czasem oznacza kilka, a czasem nawet kilkanaście dodatkowych kilogramów.

Jak uważają badacze z Penn State College of Medicine, waga palaczy i ilość wypalanych papierosów to jedne z głównych czynników wpływających na ilość dodatkowych kilogramów po rzuceniu palenia.

- Wielu palaczy jest zaniepokojonych po porzuceniu nałogu, a to może być dla nich barierą w podjeciu decyzji o walce z paleniem - mówi Susan Veldheer z Penn State College of Medicine.

Możliwość identyfikacji ludzi, którzy mogą zyskać więcej na wadze po zaprzestaniu palenia papierosów, daje szansę na opracowanie z nimi odpowiedniego planu postępowania w celu uniknięcia takich skutków - dodaje Veldheer.

W ramach amerykańskich badań przeanalizowano dane ponad 12 tysięcy osób, zarówno palaczy oraz byłych placzy, jak i osób, które nigdy nie sięgnęły po papierosa. Okazało się, że ci, którzy palili bardzo dużo, zyskali srednio 10 kilogramów na wadze. A otyli palacze przybrali dodatkowych siedem kilo.

- Jakkolwiek wydaje się, że to dużo, ważne, by palacze pamiętali w, że rzucenie palenia jest najważniejszą rzeczą, jaką można zrobić dla swojego zdrowia - wyjaśnia Veldheer. - W przypadku osób bardzo dużo palących i szczególnie poleca się jednoczesne zmiany w stylu życia, które po mogą kontrolować wagę - rekomenduje Veldheer.

Najmniej problemów z wagą mieli badani, którzy palili mniej niż 15 papierosów dziennie - w ciągu 10 lat nie odnotowano u nich znaczących różnic w przybieraniu na wadze w porówaniu z tym, którzy nie palili.

Wyniki badań są dostępne w International Journal of Obesity.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy