Strona głównaZdrowieTybetańskie rytuały pomogą zachować młodość?

Tybetańskie rytuały pomogą zachować młodość?

Pięć tybetańskich rytuałów, czyli ćwiczeń zapożyczonych z jogi, pomoże zachować młodość. Tak przynajmniej obiecują ich entuzjaści.
Tybetańskie rytuały pomogą zachować młodość? [© Kadmy - Fotolia.com] Dobrze wyglądać i dobrze się czuć pomimo upływu czasu - to życzenie każdego z nas. Amerykańscy uczeni i mędrcy tybetańscy przekonują, że nie musi ono pozostać w sferze marzeń.

Tybetański sekret młodości?


Rzecz dotyczy pięciu ćwiczeń, które wykonuje się w odpowiedniej kolejności ze wzrostem powtórzeń (do 21 w każdym roku). Mają zapewnić nie tylko nie tylko doskonałą figurę, ale również niezwykły efekt "odmłodzenia". To właśnie ta ostatnia obietnica uczyniła je bardzo popularnymi. Ćwiczenia, o których mowa, są w istocie zapożyczone z i łączą oddech oraz koncentrację z tradycyjną medycynę indyjską oraz filozofią czakr. Cykl zaczyna się od obrotu wokół siebie, następnie przechodzi się do ćwiczeń na podłodze w celu wzmocnienia mięśni brzucha, potem jest postawa przypominająca pozycję jogi o nazwie wielbłąd, którą przyjmuje się na kolanach, dalej wykonuje się tzw. mostek, a wreszcie ćwiczenie łączące pozycję psa i kobry z jogi.

Skąd znamy go na Zachodzie?

Popularność tych ćwiczeń znacznie wzrosła w 1939 roku, po wydaniu przez Petera Keldera książki „The Eye of Revelation", którą później przedrukowano pod tytułem: „Ancient Secret of the Fountain of Youth". W książce, Keller opowiada o wyprawie emerytowanego pułkownika armii brytyjskiej do odległego tybetańskiego klasztoru w Himalajach, w którym odkrył sposób na , czyli pięć rytuałów codziennie praktykowanych przez mnichów w celu utrzymania dobrej kondycji do późnych życia. Pułkownik pokazał te ćwiczenia Kellerowi, który z kolei przekazał je kolejnym zwolennikom tej metody. Dzieło było niemal zupełnie zapomniane. Jednak w latach 80-tych, tj. czasach dużej popularności ruchu "New Age", zostało ponownie odkryte i wydane. Sprzedało się w nakładzie ponad 7 milionów egzemplarzy.

Nie wszystko złoto, co się świeci...

W dobie Internetu nietrudno jest znaleźć online dokładny opis i rekomendacje tych rytuałów (można je obejrzeć np. ). Ważne jest jednak, by pamiętać o stanie swojego zdrowia i nie wykonywać machinalnie wszystkich ćwiczeń. Szczególnie na początku cała sekwencja może być trudno osiągalna.

Na pytanie o skuteczność ćwiczeń tego rodzaju starali sie odpowiedzieć uczeni, którzy opublikowali wyniki swych badań w American College of Health & Fitness Journal. Owszem, już kilka minut dziennie podobnej (niekoniecznie dokładnie takiej) może dać bardzo dobre efekty zdrowotne, niemniej jednak ostrzegają, że nie ma „cudownych rozwiązań". Jak głosi włoska mądrość ludowa: „chi bello vuole apparire molto deve soffrire" („kto chce być piękny, musi pocierpieć").

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy