Strona głównaZdrowieTrzeba poprawić jakość snu, by poprawić jakość życia przy problemach z pamięcią

Trzeba poprawić jakość snu, by poprawić jakość życia przy problemach z pamięcią

Poprawa jakości snu zwiększa jakość życia i to pomimo problemów z pamięcią. Skupiono się na skuteczności podejścia niefarmakologicznego dzięki zapewnieniu zdrowego snu.
Trzeba poprawić jakość snu, by poprawić jakość życia przy problemach z pamięcią [fot. Rudy and Peter Skitterians from Pixabay]
Sprawdzono efekt poprawy jakości snu u 209 par mieszkających w grupie osób z problemami z pamięcią i ich partnerów.

Uczestnicy zostali przydzieleni do programu zdrowego snu, który składał się z godzinnych sesji ćwiczeń w domu prowadzonych przez cztery tygodnie, lub do grupy kontrolnej, która przeszła szkolenie w zakresie higieny snu oraz edukację w zakresie bezpieczeństwa w domu i promocji zdrowia.

W ramach programu przeszkolono partnerów w zakresie codziennych ćwiczeń o określonym czasie, takich jak ćwiczenia pamięciowe rano, aktywność fizyczna po południu i zajęcia sensoryczne wieczorem. Wszystko to może zmniejszyć w ciągu dnia i poprawić w nocy.

- Wyniki przydają wiedzy na temat skutków konkretnych aktywności w określonym czasie i mogą ułatwić opracowanie skutecznych metod leczenia zaburzeń snu - stwierdza dr Nancy Hodgson z University of Pennsylvania.

Udział w programie zdrowego snu przekładał się na poprawę jakości życia w porównaniu z grupą kontrolną.

Co więcej, uzyskana dzięki programowi poprawiła się jakość snu wśród osób cierpiących na problemy z , które miały objawy depresyjne lub .

Jak się okazuje, interwencje behawioralne nie tylko poprawiają jakość życia i rozwiązują kłopoty ze snem, ale też mogą zmniejszyć obciążenie sprawujących opiekę partnerów i ogólne koszty opieki nad osobami z problemami z pamięcią, oceniają eksperci.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć