Strona głównaZdrowieTrening a posiłek - kiedy jeść, gdy się ćwiczy

Trening a posiłek - kiedy jeść, gdy się ćwiczy

Dbanie o dobre zdrowie i ładną sylwetkę powinno obejmować zarówno regularną aktywność fizyczną, jak i dietę. Jedno z drugim ściśle się łaczy. Zobacz, kiedy spożywać posiłki, gdy się trenuje.
Trening a posiłek - kiedy jeść, gdy się ćwiczy [© hdominguez474 - Fotolia.com] Trening a posiłki

Lepiej jest ćwiczyć na „pusty żołądek" czy też zjeść coś przed ? A może najodpowiedniej jest posilić się po wysiłku fizycznym? Te podstawowe pytania zadaje sobie każdy, kto decyduje się na rozpoczęcie treningów.

Decyzja o tym, czy posilić się przed czy po ćwiczeniach, zależy od kilku czynników. Jeśli zje się śniadanie lub przekąskę przed treningiem, pozwoli to trenować dłużej niż, gdy ćwiczy się na czczo. Dzięki temu również szybciej można wrócić do pełni sił po intensywnym wysiłku.

Długa lub ciężka sesja na czczo, bądź niskie rezerwy energetyczne oznaczają też intensywniejszą reakcję organizmu na i zagrożenie dla zdolności immunologicznej organizmu. Nie jest to optymalne, szczególnie jeśli ćwiczy się kilka razy w tygodniu.

Złotą zasadą jest spożywanie posiłków lub napojów o wysokiej zawartości węglowodanów i białka jak najszybciej po ćwiczeniach. Warto też pamiętać, że najlepsze przed treningiem zawiera węglowodany - na przykład płatki owsiane. Dodanie niewielkiej ilości białka do węglowodanów zaś pomaga w budowie mięśni. Badania wykazały, że już niewielka ilość białka daje wymierne efekty dla budowy tkanki mięśniowej - zaledwie około 6 gramów.

Spalanie tłuszczu

Jeśli głównym celem treningów spalanie tłuszczu i , poleca się ćwiczenia o umiarkowanej intensywności na pusty żołądek - dzięki temu można spalić dodatkowy tłuszczu w trakcie sesji.

Rzeba jednak mieć świadomość, że ilość tkanki tłuszczowej, którą można spalić podczas ćwiczeń jest dość ograniczona - tłuszcz jest spalany w małych ilościach. Rzeczywiste korzyści z ćwiczeń dla utraty wagi pochodzą w istocie z tego, że regularny wysiłek zwiększa tempo przemiany materii organizmu oraz budowy lub utrzymania masy mięśniowej. Oba te czynniki wspomagają spalanie tłuszczu przez cały dzień.

Poza tym jeśli np. rezygnuje się ze śniadania, trening wydaje się trudniejszy do wykonania. Co więcej, nie zwiększy się tempo przemiany materii, co ma miejsce po lekkim posiłku przed ćwiczeniami.

Jeżeli chce się stracić na wadze, warto opracować zdrowy jadłospis składajacy się co najmniej z trzch posiłków spożywanych o tych samych porach i kontrolować wielkość porcji, tak, by w istocie spalać dzięki ćwiczeniom tyle kalorii, że dieta tego tego nie przekroczy.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy