Strona głównaZdrowieTechnologia przyczyną zaburzeń snu

Technologia przyczyną zaburzeń snu

Obecnie nie wyobrażamy sobie życia bez nowych technologii. Takie urządzenia, jak telewizory, telefony komórkowe czy komputery istotnie zmieniły sposób na życie. Niemal wszyscy przyznają, że na lepsze. Okazuje się jednak, że użytkowanie tych nowoczesnych sprzętów ma też negatywne konsekwencje - np. zaburza sen.
Technologia przyczyną zaburzeń snu Upodobanie do oglądania telewizji przed pójściem spać, granie w gry wideo do późnych godzin nocnych lub sprawdzanie e-maili i SMS-ów przed wyłączeniem światła zakłócają zdrowe nawyki związane ze snem.

Niemal 95% osób pytanych w ankiecie przeprowadzonej przez National Sleep Foundation odpowiedziało, że na godzinę przed położeniem się do łóżka korzysta z różnych elektronicznych urządzeń. Około 1/3 respondentów przyznało, że nie sypia dostatecznej ilości godzin na dobę w ciągu tygodnia roboczego.

Wspomniane urządzenia emitują sztuczne światło, które zaburza wydzielanie melatoniny, hormonu wspomagającego zasypianie. Poza tym rozbudzają i angażują zmysły, tymczasem organizm powinien być wyciszony przed zaśnięciem, aby cały proces przebieg szybko i sprawnie.

Wśród baby boomers największą popularnością cieszy się telewizja, wielu z nich przyznało, że przesiaduje przed ekranem do późnych godzin. Nastolatki (13-18 lat) i dorosłe osoby z grupy wiekowej 19-29 lat preferują gry wideo. 61% respondentów w różnym wieku deklaruje, że korzysta z komputera w godzinach nocnych przynajmniej kilka razy w tygodniu.

Zaburzenia snu nie pozostają bez wpływu na samopoczucie. Jak wynika badań NSF, niedostateczna ilość nocnego odpoczynku negatywnie wpływa na pracę, nastrój, prowadzenie pojazdów, funkcjonowanie w rodzinie. Obniża odporność zwiększając niebezpieczeństwo rozwoju rozmaitych chorób.

Z badań wynika, że przedstawiciele wszystkich grup wiekowych niwelowali efekty niedostatku snu za pomocą kofeiny - 354 ml na osobę na dzień - a także udawali się na drzemki, czasem więcej niż jedną w ciągu dnia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy