Strona głównaZdrowieSztuczne słodziki mogą zwiększać ilość tkanki tłuszczowej

Sztuczne słodziki mogą zwiększać ilość tkanki tłuszczowej

Przez ponad dwie dekady regularnie badano spożywanie różnych produktów, zwracając szczególną uwagę na nieodżywcze substancje słodzące powszechnie występujące w sztucznych słodzikach. Jak się okazało, długotrwałe spożywanie aspartamu, sacharyny i napojów dietetycznych było powiązane ze zwiększonymi ilościami tłuszczu w jamie brzusznej i w mięśniach.
Sztuczne słodziki mogą zwiększać ilość tkanki tłuszczowej [sa© muelgarces - Fotolia.com]
- Badanie pokazało, że długotrwałe przyjmowanie sztucznych wiąże się z większymi objętościami - mówi prof. Brian Steffen z Uniwersytetu Minnesoty. - Stwierdzono to nawet po uwzględnieniu innych czynników, w tym ilości jedzenia oraz jakości diety - dodaje.

Nie wykazano jednak istotnego związku między sztucznym słodzikiem sukralozą a pomiarami objętości tłuszczu.

Wyniki budzą obawy co do zaleceń dotyczących zastępowania dodatkowych sztucznymi słodzikami. Według ekspertów warto rozważyć alternatywne podejścia, ponieważ długotrwałe dostarczanie sobie sztucznych słodzików może mieć potencjalne konsekwencje zdrowotne.

- To badanie jest szczególnie aktualne, biorąc pod uwagę niedawne ostrzeżenie Światowej Organizacji Zdrowia o potencjalnych zagrożeniach dla zdrowia związanych z - mówi prof. Lyn Steffen. - Warto szukać alternatyw dla sztucznych substancji słodzących w żywności i napojach, skoro mogą mieć one negatywne efekty zdrowotne - dodaje.

Eksperci zaznazają jednak, że aby lepiej zrozumieć związek między dostarczaniem sobie sztucznych substancji słodzących i zwiększoną zawartością tkanki tłuszczowej, potrzebne są dalsze testy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Oferty pracy