Strona głównaZdrowieSztuczna inteligencja pomoże przewidzieć rozwój chorób serca

Sztuczna inteligencja pomoże przewidzieć rozwój chorób serca

Dzięki sztucznej inteligencji, która bada geny, będzie można przewidzieć choroby sercowo-naczyniowe, takie jak migotanie przedsionków i niewydolność serca.
Sztuczna inteligencja pomoże przewidzieć rozwój chorób serca [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
- Realizacja naszego modelu pozwoliła przewidzieć relację genów związanych z chorobami układu krążenia i zmiennych demograficznych, takich jak rasa, płeć i wiek - mówi Zeeshan Ahmed z Rutgers Institute for Health.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, choroby sercowo-naczyniowe są główną przyczyną śmierci na całym świecie, szacuje się jednak, że ponad 75 procentom przedwczesnych można by zapobiec. Migotanie przedsionków i niewydolność serca przyczyniają się do około 45 procent wszystkich zgonów z powodu zaurzeń układu krążenia.

Pomimo znacznych postępów w diagnostyce, profilaktyce i leczeniu chorób układu krążenia, około połowa pacjentów z tymi dolegliwościami umiera w ciągu pięciu lat od diagnoz, do czego przyczyniają się czynniki genetyczne i środowiskowe. Jak stwierdzono, wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego może przyspieszyć identyfikację genów, które mają wpływ na rozwój chorób układu krążenia, a to z kolei może poprawić diagnostykę i leczenie.

Dzięki sztucznej inteligencji zidentyfikowano grupę genów istotnie związanych z występowaniem chorób sercowo-naczyniowych. Odkryto też m. in., że wiek i płeć korelują z , zaś wiek i rasa z .

- Zrozumienie i precyzyjne leczenie chorób sercowo-naczyniowych na czas przyda korzyści milionom osób, zmniejszając wysokie ryzyko przedwczesnej śmierci i poprawiając jakość życia - mówi Ahmed.

W dalszych krokach medycy chcą przeanalizować pełny zestaw genów u pacjentów z chorobami układu krążenia, co może ujawnić ważne biomarkery i czynniki podatności na choroby układu krążenia.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy