Strona głównaZdrowieŚwiąteczna dieta dobra dla zębów?

Świąteczna dieta dobra dla zębów?

Wielkanocny stół jak co roku ugina się od jajek, bab, czekoladowych króliczków, marcepanu i słodkich mazurków. Część z tych smakołyków może zaszkodzić naszym zębom, a część wręcz przeciwnie – może im pomóc. – W czasie świąt możemy zapomnieć o reżimie dietetycznym, ale jeśli zapomnimy o higienie zębów, skutki mogą być opłakane – mówi stomatolog, dr Mariusz Duda.
Świąteczne potrawy bogate w wapń

© teressa - Fotolia.comCo łączy świąteczny sernik i jajka ze śniadania wielkanocnego? Oba zwierają duże ilości wapnia, czyli minerału, który doskonale wzmacnia zęby i ich szkliwo. Jajko zawiera przeciętnie 46 mg wapnia, z kolei 100 g twarogu, podstawowego składnika sernika, aż 83 mg! Dzięki wapniowi zęby stają się odporniejsze, mniej podatne na próchnicę i paradontozę. Z kolei amerykańscy naukowcy dowiedli, że twaróg pomaga w wybielaniu zębów, a wprowadzenie go do diety uodparnia je a przebarwienia. – Dieta bogata w wapń wzmacnia zęby i cały układ kostny. Dzięki temu chronią przed osteoporozą, która dotyka również kości szczęki – dodaje dr Duda z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Duda Clinic.

Po mazurku i kawie umyj zęby!

Na stole świątecznym obok potraw bogatych w wapń znajdziemy niestety produkty bogate w cukry. Tutaj pułapką mogą być mazurki (szczególnie te z kajmakiem), świąteczne baby i niezliczona ilość czekoladowych zajączków. Ze wzglądu na dużą ilość cukrów te przysmaki mogą spowodować rozwój próchnicy i osłabić zęby. Problem tkwi w tym, że stanowi idealną pożywkę dla bakterii, które produkują z niego kwasy niszczące zęby.

- Warto pamiętać, że nie ilość zjadanych słodyczy szkodzi naszym zębom, a to ile czasu cukier ma kontakt z zębami. Dlatego po słodkim deserze powinno się jak najszybciej umyć zęby, szczególnie, jeśli piliśmy do tego kawę, bo ta z kolei powoduje przebarwienia. Zęby należy wyszczotkować do 15 minut po wypiciu kawy lub czerwonego wina – po tym czasie substancje zawarte w kawie sprawiają, że nasze zęby żółkną – wyjaśnia dr Duda.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy