Strona głównaZdrowieStres a zdrowie serca

Stres a zdrowie serca

Jak złagodzić stresogenny wpływ codziennych obowiązków na nasze serce? Po pierwsze: relaks, po drugie: wsparcie bliskich a po trzecie: ziołowe napary, herbatki lub krople np. nasercowe krople.
Męczy cię bezsenność, kołatanie serca, niepokój, kłucie w lewej stronie klatki piersiowej? Mogą to być oznaki niewydolności mięśnia sercowego na tle nerwowym. Jeśli dodatkowo towarzyszy temu podwyższone ciśnienie krwi i trójglicerydów, koniecznie zacznij dbać o swój organizm! Stres, nieprzespane noce, a dodatkowo tłuste jedzenie i brak ruchu w konsekwencji doprowadzić mogą do zawału serca, na który umiera blisko 50% Polaków.

Badania dowodzą, że ponad 30 procent społeczeństwa cierpi na różnego rodzaju dolegliwości związane z zaburzeniami na tle nerwowym, a liczba chorych systematycznie wzrasta. Taka jest już specyfika naszych czasów. Niestety, konwencji nie da się uniknąć. Można jednak złagodzić stresogenny wpływ, jaki wywierają na ciebie liczne codzienne obowiązki. Po pierwsze: relaks. Znajdź w rozkładzie dnia chociaż godzinę przeznaczoną tylko dla siebie. Możesz wtedy zająć się lekturą, wziąć gorącą kąpiel, odpowiedzieć na zaległe listy... Druga rada to znajdowanie wsparcia u bliskich. Owszem, rodzina jest nieraz źródłem konfliktów, jednak kto jest Ci bliższy niż małżonek i dzieci? Możesz też spróbować ziołowych naparów, herbatek i kropel, które nie ingerując w tj układ nerwowy, pozwolą c poczuć się znów spokojną i zrelaksowaną.

Warto też sięgnąć np. po nalewki z konwalii majowej, głogu dwuszyjkowego i kozłka lekarskiego (czyli tzw. walerianę) - które medycyna od wieków znała i stosowała z powodzeniem. Nalewka z konwalii ma tonizujący, zwiększający siłę skurczu wpływ na serce. Ponadto działa uspokajająco. Jest korzystna w niewydolności i zaburzeniach rytmu serca. Z kolei właściwości głogu dwuszyjkowego wpływają rozkurczająco na naczynia wieńcowe serca, zwiększając przepływ krwi doprowadzającej większe ilości tlenu do mięśnia sercowego i powiększając jego wydolność. Kozłek natomiast stosowany jest ze względu na jego uspokajające działanie.

www.silaserca.pl

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy