Strona głównaZdrowieStojąca praca równie szkodliwa jak siedząca

Stojąca praca równie szkodliwa jak siedząca

Miliony ludzi na całym świecie wykonują pracę, która wymaga od nich pozostawania w pozycji stojącej przez dość długi czas, więc są narażeni na ryzyko znacznego i długotrwałego zmęczenia mięśni kończyn dolnych.
Stojąca praca równie szkodliwa jak siedząca [© michaeljung - Fotolia.com] nie jest dobra dla zdrowia, ale praca „na nogach" także może oznaczać kłopoty, mówią uczeni.

Stanie przez pięć godzin dziennie przyczynia się do znacznego i długotrwałego zmęczenia mięśni kończyn dolnych. Może to zwiększyć ryzyko długotrwałego i zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

Autorzy badania wykazali, że prawie połowa wszystkich pracowników na całym świecie spędza więcej niż trzy czwarte dnia roboczego na nogach.
Dwie godziny stania w pracy nie stanowi problemu, ale dłuższy okres może mieć szkodliwe skutki, mówią uczeni z Eidgenössische Technische Hochschule z Zurichu.

Jak wiadomo, stanie przez dłuższy czas jest związane z większym ryzykiem wystąpienia takich którkotrwałych dolegliwości, takich jak skurcze nóg i pleców. Teraz jednak badania określają, w jaki sposób długotrwałe stanie zwiększa również ryzyko rozwoju dłuższych problemów.

W badaniu wzięło udział 14 mężczyzn i 12 kobiet. Połowa miała 18-30 lat, a połowa 50- 65. Uczestnicy nigdy wcześniej nie doświadczali zaburzeń neurologicznych i układu mięśniowo-szkieletowego. Wszyscy zostali poproszeni o powstrzymanie się intensywnego wysiłku dzień przed udziałem w badaniu.

W ramach doświadczeń uczestnicy stali przy symulowanym stole warsztatowym przez pięć godzin z dwiema pięciomnutowymi przerwami i jedną półgodzinną. Monitorowano stabilność postawy i napięcie mięśni nóg, a uczestnicy zostali poproszeni, aby zgłaszali wszelkie dolegliwości.

Okazało się, że niezależnie od wieku i płci, uczestnicy byli jednakowo narażeni na znaczne zmęczenie na koniec dnia pracy. Co więcej, wyraźne oznaki zmęczenia mięśni odnotowywano przez pół godziny po okresie stania.

Regularne rozciągające i wprowadzenie dłuższych przerw, rotacja pracy lub bardziej dynamiczne funkcjonowanie może złagodzić skutki długotrwałego zmęczenia. Naprzemienne siedzenie i stanie jest korzystne dla funkcjonowania mięśni.

Zasadniczo organizm nie lubi takich samych postaw lub ciągłych obciążeń - dokonywanie zmian w tym zakresie więc zawsze są dobre, mówią badacze.

Wyniki badań zostały opublikowane online niedawno w czasopiśmie Human Factors.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy