Strona głównaZdrowieŚrodek na nadciśnienie znajdziesz w winogronach

Środek na nadciśnienie znajdziesz w winogronach

Winogrona pomagają utrzymać ciśnienie krwi na niższym poziomie, więc są pomocne w profilaktyce nadciśnienia i chorób serca.
Środek na nadciśnienie znajdziesz w winogronach [Fot. magdagalkiewicz - Fotolia.com] Uczeni z Michigan University zbadali na myszach efekty regularnego jedzenia winogron. Zwierzęta, które najpierw karmiono dietą obfitującą w sól, podzielono na dwie grupy. Jednej podawano ekstrakty z winogron, u drugiej zaś nadciśnienie kontrolowano za pomocą leków.

Po osiemnastu tygodniach testów ustalono, że myszy obficie karmione winogronami miały niższe ciśnienie krwi, wydajniejszą pracę serca, zmniejszone poziomy i mniejsze oznaki uszkodzenia mięśnia sercowego niż gryzonie, które nie otrzymywały tych owoców.

Jak uważają autorzy, za takich efekt ochronny odpowiadają prawdopodobnie zawarte w winogronach - już wiele innych badań wykazało ich dobroczynne działanie dla serca.

Uzyskane wyniki nie oznaczają jednak, że wystarczy często sięgać po winogrona, by zwalczyć nadciśnienie. Myszy codziennie otrzymywały znaczne ilości ekstraktu z winogron, takie, których ekwiwalent w przypadku ludzi to około135 gron owoców. Badacze sądzą jednak, że ich odkrycia mogą posłużyć nie tylko do dietetycznych rekomendacji, ale i opracowania suplementów, które pomogą w utrzymywaniu odpowiedniego poziomu ciśnienia i w pracy całego układu krwionośnego.

jest jednym z głównych czynników chorób serca, one z kolei są główną przyczyną śmierci na całym świecie. Szacuje się, że co roku z powodu umiera około 18 milionów ludzi, co stanowi 31 proc. wszystkich śmierci.

Jak podaje WHO, większości chorób sercowo-naczyniowych można by zapobiec poprzez wyeliminowanie takich czynników ryzyka, jak palenie papierosów, niezdrowa dieta, otyłość, brak aktywności fizycznej i nadmierne spożywanie alkoholu.

O badaniach napisano w Journal of gerontology: biologocal science.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X