Strona głównaZdrowieIle kroków dziennie potrzeba, by uchronić się przed niewydolnością serca

Ile kroków dziennie potrzeba, by uchronić się przed niewydolnością serca

Wiadomo, że ruch jest dobry dla naszego ciała w miarę starzenia się. W jakim stopniu jednak aktywność fizyczna jest korzystna dla osób powyżej 60-go roku życia? Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Buffalo dostarcza odpowiedzi i nie jest to słynne 10 tysięcy kroków dziennie.
Ile kroków dziennie potrzeba, by uchronić się przed niewydolnością serca [fot. Julita from Pixabay]
Testy z udziałem niemal 6 tysięcy amerykańskich kobiet w wieku 63-99 lat wykazały, że średnio 3600 kroków dziennie w normalnym tempie wiązało się z o 26 proc. niższym ryzykiem rozwoju niewydolności serca.

Zmierzono aktywność fizyczną mierzoną akcelerometrem, czas spędzany w pozycji siedzącej i ryzyko niewydolności serca. Zdrowie uczestniczek monitorowano średnio przez 7,5 roku.

Ryzyko rozwoju było średnio o 12 i 16 proc. niższe odpowiednio na każde 70 minut dziennie spędzonych na aktywnościach o niskiej intensywności i na każde 30 minut dziennie poświęconych na wysiłek umiarkowany do intensywnego.
Równocześnie, każde półtorej godziny siedzenia wiązało się średnio o 17 proc. zwiększonym ryzykiem niewydolności serca.

- W przypadku starszych kobiet, większa ilość codziennej aktywności o lekkiej i umiarkowanej intensywności wiązała się z niższym ryzykiem rozwoju niewydolności serca z zachowaną frakcją wyrzutową, niezależnie od innych czynników związanych z ryzykiem niewydolności serca - prof. Michael J. LaMonte, autor badań. - Chodzenie 3 tysięcy kroków dziennie może być rozsądnym celem - wskazuje prof. LaMonte.

Uczestniczki nosiły akcelerometr na biodrze przez maksymalnie siedem kolejnych dni. Lekka obejmowała takie czynności, takie jak dbanie o siebie, czy prace domowe, natomiast aktywność umiarkowana do energicznej obejmowała w normalnym tempie, wchodzenie po schodach lub .

Uwzględniono dwa podtypy niewydolności serca, z których najczęstszą jest niewydolność serca z zachowaną frakcją wyrzutową, określaną w skrócie HFpEF (ang. heart failure with preserved ejection fraction).

- Co istotne, HFpEF jest najczęstszą postacią niewydolności serca obserwowaną u starszych kobiet oraz wśród mniejszości rasowych i etnicznych, a obecnie istnieje niewiele przyjętych opcji leczenia, co sprawia, że pierwotna profilaktyka jest szczególnie ważna w przypadku tej formy niewydolności serca - mówi prof. LaMonte.

- Okazało się, że intensywność chodzenia nie miała wpływu na niższe ryzyko niewydolności serca, ponieważ wyniki były porównywalne i dla lekkich, i bardziej energicznych kroków - wyjaśnia prof. LaMonte.

- Wyniki pokazują, że zapobieganie niewydolności serca u starszych kobiet może być wzmocnione poprzez chodzenie około 3000 kroków dziennie w zwykłym tempie - dodaje prof. LaMonte.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy