30-04-2021
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Sprawność fizyczna jest istotniejsza dla poprawy stanu wątroby u pacjentów ze stłuszczeniem tego organu niż utrata masy ciała.
to stan, w którym dochodzi do nadmiernego odkładania się tłuszczu w wątrobie. Organ ten zaś odgrywa kluczową rolę w szeregu ważnych procesów w organizmie, w tym w trawieniu, krzepnięciu krwi i wytwarzaniu energii.
Nieleczona choroba stłuszczeniowa może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zwłóknienie wątroby (blizny), marskość, niewydolność i rak wątroby, a także problemy sercowo-naczyniowe i metaboliczne. Czynniki ryzyka rozwoju choroby obejmują cukrzycę typu 2 i otyłość. Ponieważ częstość występowania tej dolegliwości wynosi 25 proc., pozostaje ona wiodącą przyczyną przewlekłych chorób wątroby na całym świecie i staje się główną przyczyną marskości oraz .
Do tej pory, ze względu na brak zatwierdzonych terapii farmakologicznych, leczenie stanowi połączenie utraty masy ciała i aktywności fizycznej, przy czym cel obejmuje utratę wagi o 7-10 proc. Okazuje się, że już sam trening fizyczny, bez znaczącej zmiany wagi, może zmniejszyć zawartość tłuszczu w wątrobie.
Sam wysiłek fizyczny, szczególnie taki , skutkował znaczną poprawę wyników biopsji wątroby. Im lepsza stawała się sprawność, tym lepsze efekty lecznicze uzyskiwano. - Korzyści płynące z treningu fizycznego zarówno dla , jak i dla wyników kardiometabolicznych są bardzo wyraźne. (...) Badanie wyraźnie pokazuje kliniczne korzyści płynące z ćwiczeń w chorobie stłuszczeniowej już po 12 tygodniach i pokazuje kliniczne profity płynące z poprawy wydolności krążeniowo-oddechowej - mówi dr Philip O'Gorman z Trinity College w Dublinie.
Jednocześnie zauważono, że poprawa funkcji wątroby wynikająca z ćwiczeń nie była dana „raz na zawsze". Zaprzestanie aktywności wiązało się z dalszym rozwojem stłuszczeniowej choroby wątroby. Według ekspertów, potrzebne jest podejście systemowe, które obejmie stałą opiekę specjalistów od ćwiczeń nad pacjentami.
Na podstawie: