Strona głównaZdrowieSól a nadciśnienie - zmień dietę, by uniknąć chorób serca

Sól a nadciśnienie - zmień dietę, by uniknąć chorób serca

- Zanim przy kolejnym obiedzie sięgniesz po solniczkę, zastanów się czy warto lepszy smak lub kulinarne przyzwyczajenia przedkładać nad zdrowie - ostrzega Sharon O'Brien z seniorlivingabout.com
Sól a nadciśnienie - zmień dietę, by uniknąć chorób serca [© Springfield Gallery - Fotolia.com] Większość Amerykanów konsumuje ponad dwukrotnie większą dawkę soli dziennie niż zalecana przez Światową Organizację Zdrowia, wynika z badań Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób (Centers for Disease Control and Prevention). W Polsce sytuacja wygląda podobnie, różne źródła podają, że zjadamy 10 do 15 gramów soli dziennie, przekraczamy więc rekomendowaną ilość dwu- lub trzykrotnie.

Istnieje też grupa osób, które szczególnie powinny ograniczyć spożycie soli. Należą do niej dorośli po czterdziestym roku życia i ci, którzy mają nadciśnienie.

Ryzyko nadmiernego spożycia soli


Zwiększona ilość soli w diecie może prowadzić do nadmiernego podniesienia poziomu ciśnienia krwi, głównego powodu chorób serca i zawału - najczęstszej przyczyny umieralności w naszym kraju.
Ciśnienie krwi nie powinno przekraczać 140/90. Jeżeli przynajmniej w dwóch pomiarach przeprowadzonych w odstępie kilku dni ciśnienie wynosi 140/90 mm Hg lub więcej - należy rozpoznać nadciśnienie. Osoby, które niwelują ilość konsumowanej soli, znacząco obniżają ryzyko wystąpienia u nich problemów z sercem.

„To ważne, aby ludzie ograniczyli spożycie soli. Ci, którzy zastosują zdrową dla serca dietę, tj. zmniejszą w niej ilość sodu, zwiększą zaś dozę potasu i wapnia, poprawią ciśnienie", uważa doktor Darwin R. Labarthe z Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób". „Zredukowanie ilości spożywanej soli może zapobiec lub opóźnić pojawienie się kłopotów z ciśnieniem krwi", dodaje.

Jak zmniejszyć ilość soli w diecie

Znaczna ilość soli znajduje się w produktach przetworzonych, posiłkach podawanych w barach szybkiej obsługi, daniach przygotowanych z półproduktów. Eksperci rekomendują kilka prostych wskazówek, aby zmniejszyć spożycie soli:

• jedz więcej świeżych warzyw i owoców;

• gotuj potrawy mięsne i rybne samodzielnie, nie kupuj gotowych posiłków;

• jeśli jadasz w restauracji, zaznacz, że życzysz sobie potrawę z minimalną ilością soli - gdy uznasz to za konieczne, samodzielnie doprawisz posiłek;

• czytaj informacje o wartościach odżywczych danego produktu na opakowaniach, unikaj tych, które mają wysoką zawartość sodu;

• odłóż solniczkę - aby doprawić swoje potrawy, wypróbuj ziół, przypraw, soku z cytryny.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 18:21:01, 25-04-2009 zosinek

    Zamiast soli używam często ziół prowansalskich.Potrawy są smaczne a brak soli coraz mniej zauważalny. Polecam.
  • 23:16:22, 25-04-2009 antyla

    Ja również używam zioła prowansalskie i różne inne, a soli mało. Kiedyś lubiłam potrawy mocno słone, ale w tej chwili wiem, że sól to złe przyzwyczajenie, odkąd mniej solę, bardziej czuję naturalny smak potraw. Nadmiar soli zagłusza prawdziwy smak.Używam również dużo warzyw, które nadają smak potrawom. Np. robię rybę na parze, bez soli , ale z ziołami i warzywami. Smakuje wspaniale.
  • 23:41:31, 25-04-2009 basia73

    A ja lubię jak potrawy są słone i dlatego używam soli dietetycznej niskosodowej.
  • 11:31:27, 26-04-2009 granny

    Cieszę się, że ktoś zwrócił na ten temat uwagę. Nie mogę wprost uwierzyc, że dotychczas pośród wielu tematów zdrowotnych nikt nie wspomniał nic o soli w naszej diecie.Nie będę się rozwodzic nad artykułem, jest lakoniczny, brak w nim przykładów udowadniających słusznośc tej tezy i dlatego chcę posłużyc się własnym przykładem, aby zachęcic Was do wyrzucenia solniczek i ograniczenia soli w domowej kuchni.

    Leczyłam się na nadciśnienie od wielu lat, wciąż brałam leki, a ciśnienie miałam w granicach 170/90, najlepszy wynik to było 140/90. po odstawieniu soli w mojej kuchni mam stałe ciśnienie 120/80 i ono się utrzymuje. Przyzwyczaiłam się do smaku potraw bez soli, jak jem na zewnątrz, to bardzo odczuwam różnicę w soli. Poza tym, jemy przecież sery, które są bardzo słone, wędliny, bardzo słone, sól powoduje zatrzymanie wody w organizmie i tym samym nasze ciśnienie wzrasta. Dziwię się naszym lekarzom, że nie potrafią zalecic swoim pacjentom odstawienie soli. Moja lekarka przyjęła to ze zrozumieniem, ale dlaczego nie powiedziała mi o tym tyle lat temu. Sól "Salvita" niskosodowa, zawierająca potas, rozwiązuje problem, koniecznego posolenia ulubionej potrawy.
    Nie sólcie, będziecie zdrowsi, to powinno byc nasze hasło dnia.
    ... zobacz więcej
  • 11:35:13, 26-04-2009 zosinek

    Sól "Salvita" w jakich sklepach można ja kupić ?
  • 13:33:57, 26-04-2009 basia73

    Cytat:
    zosinek
    Sól "Salvita" w jakich sklepach można ja kupić ?
    ja kupuję w sklepie Kaufland ale napewno jest ta sól w sklepach ze zdrową żywnościa.
  • 18:25:25, 26-04-2009 granny

    Zosinku Salvita jest w markecie Carrfour, podejrzewam, że nie tylko w moim mieście ale w całej sieci Carrfour'a.
  • 18:31:38, 26-04-2009 antyla

    " Dziwię się naszym lekarzom, że nie potrafią zalecic swoim pacjentom odstawienie soli. Moja lekarka przyjęła to ze zrozumieniem, ale dlaczego nie powiedziała mi o tym tyle lat temu" - napisała granny


    Ponieważ lekarze najbardziej lubią przepisywać leki( bez obrazy, są wyjątki)
    cholesterol-lek, cukier troszkę powyżej normy- od razu lek, itd. A rzadko mówią o zdrowym odżywianiu i naturalnych metodach.
  • 12:17:53, 24-06-2009 KrzysztofK.

    Polecam gotowanie potraw bez użycia wody w naczyniach ze stali szlachetnej. Jedną z zalet procesu gotowania bez wody jest naturalny smak i własny sok wydzielany przez potrawy w trakcie gotowania. Dlatego użycie ewentualnych przypraw zalecane jest dopiero po przygotowaniu posiłku, a często nie jest potrzebne wcale. Przyprawa inaczej wpływa na potrawy ugotowane w wodzie i inaczej na te przygotowane w naczyniach ze stali nierdzewnej bez użycia wody.
    Jestem przedstawicielem marki GoldenCook i zapraszam do zapoznania się z ofertą na stronie www.goldencook.pl
    ... zobacz więcej
  • 18:41:38, 24-06-2009 gabi.emerytka

    dopiero po 50-dziesiatce zaczelam sie leczyc na nadcisnienie ,ale uwazam ,ze sol nie ma tu wiekszego znaczenia.cale zycie jadlam dietetycznie,moglam nie solic jajka pomidora ,moje zupy kazdy dodatkowo dosala ,alkoholu nie pije nawet okazonalnie ,a cisnienie mi skacze ,nie wiem dlaczego moze nerwy.

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy