Strona głównaZdrowieSok pomidorowy zabija Salmonellę Typhi i inne szkodliwe bakterie

Sok pomidorowy zabija Salmonellę Typhi i inne szkodliwe bakterie

Sok pomidorowy może zabić Salmonellę Typhi i inne bakterie, które szkodzą zdrowiu układu trawiennego i dróg moczowych. Salmonella Typhi to śmiercionośny patogen specyficzny dla człowieka i wywołujący dur brzuszny.
Sok pomidorowy zabija Salmonellę Typhi i inne szkodliwe bakterie [fot. eatde from Pixabay]
- Naszym głównym celem było sprawdzenie, czy pomidory i sok pomidorowy mogą niszczyć , w tym Salmonellę Typhi, a jeśli tak, to co sprawia, że działają - mówi prof. Jeongmin Song z Uniwersytetu Cornell.

Najpierw naukowcy sprawdzili w eksperymentach laboratoryjnych, czy sok pomidorowy rzeczywiście zabija Salmonellę Typhi.

Najpierw w eksperymentach laboratoryjnych sprawdzono, czy rzeczywiście zabija Salmonellę Typhi. Po upewnieniu się, że tak jest, przyjrzano się genomowi pomidora, aby określić zaangażowane peptydy przeciwdrobnoustrojowe. Peptydy te to bardzo małe białka, które uszkadzają błonę patogenów. Zidentyfikowano dwa białka skutecznie niszczące bakterie.

Jak się okazało, sok pomidorowy skutecznie eliminuje Salmonellę Typhi, jej hiperwirulentne warianty i inne bakterie, które mogą szkodzić zdrowiu układu trawiennego i .

W szczególności 2 peptydy przeciwdrobnoustrojowe mogą eliminować te bakterie, uszkadzając błonę bakteryjną, czyli warstwę ochronną otaczającą patogen.

- Nasze badania pokazują, że pomidory i sok pomidorowy mogą pomóc pozbyć się bakterii jelitowych, takich jak Salmonella - podsumowuje prof. Song.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy