Strona głównaZdrowieJak stan zapalny osłabia zdolności poznawcze

Jak stan zapalny osłabia zdolności poznawcze

Wielu ludzi zmaga się z poważnym zmęczeniem psychicznym, które określa się jako „spowolnienie" lub „zamglenie umysłu". Jak się okazuje, wpływ na to może mieć stan zapalny - negatywnie oddziałuje na gotowość mózgu do osiągnięcia i utrzymania stanu czujności.
Jak stan zapalny osłabia zdolności poznawcze [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
- Od dawna łączy się stan zapalny zaburzeniem , ale bardzo trudno jest jednoznacznie określić przyczynę i skutek. Na przykład, osoby zmagające się z chorobami lub mające dużą nadwagę mogą narzekać na zaburzenia funkcji poznawczych, ale trudno stwierdzić, czy jest to spowodowane stanem zapalnym związanym z tymi schorzeniami, czy też istnieją inne przyczyny.
Teraz zidentyfikowaliśmy konkretne procesy w mózgu, na które wpływa obecność stanu zapalnego - mówi dr Ali Mazaheri z Uniwersytetu Birmingham.

W ramach testów kilkudziesięciu osobom podano szczepionkę przeciw durowi brzusznemu salmonelli, która powoduje tymczasowy stan zapalny, ale ma niewiele innych skutków ubocznych. Sprawdzono reakcje poznawcze na proste obrazy na ekranie komputera kilka godzin po szczepieniu, aby można było zmierzyć zdolność do kontrolowania uwagi i aktywność różnych obszarów mózgu.

Jak się okazało, szczególnie wpłynął na aktywność mózgu związaną z utrzymaniem czujności, choć nie miał wpływu na inne procesy uwagi. - Wyniki pokazują dość wyraźnie, że istnieje bardzo specyficzna część sieci mózgowej, na którą wpływa stan zapalny. To może wyjaśniać„ mgłę mózgową" - mówi dr Mazaheri. Nawet najłagodniejsza choroba może zmniejszyć czujność.

- Lepsze zrozumienie związków między stanem zapalnym a funkcjonowaniem mózgu pomoże ocenić sposoby leczenia niektórych schorzeń. Na przykład, warto sprawdzić, czy pacjenci z chorobami związanymi z przewlekłym stanem zapalnym, takimi jak , choroba nerek lub , mogliby odnieść korzyści z przyjmowania leków przeciwzapalnych, by uzyskać poprawę funkcji poznawczych - mówi dr Leonie Balter, współautor badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy