Strona głównaZdrowieŚmiertelnie groźne chrapanie

Śmiertelnie groźne chrapanie

Chrapliwe dźwięki całą noc, bezdech, po czym nowa seria chrapania – tak wyglądają noce w wielu domach na całym świecie, wszędzie znajdzie się członek rodziny, który cierpi na tę przykrą przypadłość. Chrapanie zwiększa ryzyko zawału – stwierdzili naukowcy i postanowili leczyć „chrapaczy”.
Śmiertelnie groźne chrapanie Chrapanie to nie tylko męka domowników, którzy nie mogą zasnąć. U osoby cierpiącej na tę przypadłość występuje tzw. senny, który może trwać nawet minutę – dwie. W tym czasie do płuc nie jest dostarczany tlen, zmniejsza się też jego zawartość we krwi, przez co podwyższa się ciśnienie w krwiobiegu. Osoby chrapiące rano są często zmęczone – to znak, że ich organizmy nie są dostatecznie natlenione. Chrapanie zwiększa ryzyko wystąpienia .

Niemieccy naukowcy z Centrum Terapii Chrapania we Frankfurcie nad menem stosują kilka metod, które mają na celu zmniejszenie ryzyka ataku serca. Jednym ze sposobów uniknięcia bezdechu jest szyna montowana w szczęce, ma ona na celu zapobiegnięcie zapadaniu się języka do gardła. Innym – nieco mniej kłopotliwym – sposobem jest wszywanie w piżamę (w okolicach barków i ramion) skrawka niezwykle kłującego materiału, który uniemożliwia spanie na plecach. W skrajnych przypadkach laryngolodzy decydują o chirurgicznej interwencji i usunięciu migdałków.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy