19-07-2022
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Słodki smak cukru jest bardzo popularny na całym świecie. Cukier odgrywa coraz większą rolę w diecie ludzi i ma istotny wpływ na ich zdrowie, w tym masę ciała. Teraz sprawdzono, jak cukier wpływa na odczuwanie sytości.
- Zbadaliśmy rolę aktywacji receptorów słodkiego smaku w regulacji uczucia - mówi Veronika Somoza, z Politechniki w Monachium.
Część spośród kilkudziesięciu osób otrzymało 10 procentowy roztwór glukozy lub sacharozy, część z kolei jeden z roztworów cukru z dodatkiem laktyzolu. Laktyzol jest substancją, która zmniejsza odczuwanie słodkiego smaku. Wszystkie roztwory z lub bez laktyzolu miały taką samą zawartość energetyczną.
Dwie godziny po wypiciu każdego z roztworów uczestnicy mogli zjeść tak obfite śniadanie, jak chcieli. Krótko przed posiłkiem i podczas przez 120 minut później kilkakrotnie pobrano próbki krwi od uczestników i mierzono temperaturę ich ciała.
Osoby, którym podano roztwór z laktyzolem, dostarczały sobie średnio o 13 proc. energii ze śniadania więcej, czyli ok. 100 kilokalorii więcej, niż pozostali. Ponadto osoby z tej grupy miały niższą temperaturę ciała i obniżone stężenie serotoniny w osoczu. Serotonina to neuroprzekaźnik i hormon tkankowy, który wykazuje działanie m. in. hamujące .
Jak się wydaje, sacharoza wpływa na regulację uczucia sytości i poboru energii poprzez receptor słodkiego smaku - mówi Barbara Lieder z Uniwersytetu Wiedeńskiego.
W dalszych krokach badacze chcą sprawdzić, relacje między jedzeniem , receptorami smakowymi i regulacją sytości na poziomie molekularnym.
Na podstawie: