Strona głównaZdrowieSłodki smak odpowiada za uczucie sytości

Słodki smak odpowiada za uczucie sytości

Słodki smak cukru jest bardzo popularny na całym świecie. Cukier odgrywa coraz większą rolę w diecie ludzi i ma istotny wpływ na ich zdrowie, w tym masę ciała. Teraz sprawdzono, jak cukier wpływa na odczuwanie sytości.
Słodki smak odpowiada za uczucie sytości [fot. Olga Oginskaya from Pixabay]
- Zbadaliśmy rolę aktywacji receptorów słodkiego smaku w regulacji uczucia - mówi Veronika Somoza, z Politechniki w Monachium.

Część spośród kilkudziesięciu osób otrzymało 10 procentowy roztwór glukozy lub sacharozy, część z kolei jeden z roztworów cukru z dodatkiem laktyzolu. Laktyzol jest substancją, która zmniejsza odczuwanie słodkiego smaku. Wszystkie roztwory z lub bez laktyzolu miały taką samą zawartość energetyczną.

Dwie godziny po wypiciu każdego z roztworów uczestnicy mogli zjeść tak obfite śniadanie, jak chcieli. Krótko przed posiłkiem i podczas przez 120 minut później kilkakrotnie pobrano próbki krwi od uczestników i mierzono temperaturę ich ciała.

Osoby, którym podano roztwór z laktyzolem, dostarczały sobie średnio o 13 proc. energii ze śniadania więcej, czyli ok. 100 kilokalorii więcej, niż pozostali. Ponadto osoby z tej grupy miały niższą temperaturę ciała i obniżone stężenie serotoniny w osoczu. Serotonina to neuroprzekaźnik i hormon tkankowy, który wykazuje działanie m. in. hamujące .

Jak się wydaje, sacharoza wpływa na regulację uczucia sytości i poboru energii poprzez receptor słodkiego smaku - mówi Barbara Lieder z Uniwersytetu Wiedeńskiego.

W dalszych krokach badacze chcą sprawdzić, relacje między jedzeniem , receptorami smakowymi i regulacją sytości na poziomie molekularnym.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy