Strona głównaZdrowieSkąd biorą się zaparcia

Skąd biorą się zaparcia

Zaparcia to nieprzyjemna dolegliwość, która dotyczy wielu ludzi w różnym wieku. Wywołuje uczucie ociężałości, wzdęcia i bóle brzucha. Zobacz, dlaczego może cię męczyć obstrukcja.
Skąd biorą się zaparcia [Fot. globalmoments - Fotolia.com]
Jeśli chodzi o techniczną stronę jedzenia, proces zaczyna się już od przeżuwania pokarmu w ustach i jego drobienia. Odpowiednie gruczoły uwalniają ślinę, aby pomóc formować jedzenie i wytworzyć z niego papkę, która łatwo będzie się przesuwała w gardle.

W trakcie żucia enzymy obecne w ślinie zaczynają trawić węglowodany. Język zaś przesuwa jedzenie przez górny zwieracz przełyku do gardła. Dalej mięśnie przełyku kurczą się, by przesunąć pokarm w dół do żołądka, gdzie jest on dalej rozbijany na jeszcze mniejsze kawałki i uwaniają się soki żołądkowe, które pozwalają strawić białka i tłuszcze. Wreszcie tak strawione jedzenie przemieszcza się do jelita cienkiego, gdzie organizm pobiera wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Na koniec zaś nie nadająca się do strawienia pozostałość zostaje przesunięta do jelita grubego i tu proces ten może ulec zaburzeniom prowadzącym do zaparć.

Przyczyn zaparć jest wiele. Głównie są idiopatyczne, czyli nie mają konkretnej przyczyny, ale wynikają z osobniczych uwarunkowań. Przykładowo, u niektórych ludzi przesuwanie się resztek pokarmu w jelicie grubym jest po prostu wolniejsze i dlatego dochodzi do .

Pozostałości jedzenia są w jelitach pozbawiane jeszcze wody i elektrolitów, dzięki czemu organizm pozostaje odpowiednio nawodniony. Ostatecznie więc kał zostaje zagęszczony tak, aby ciało czerpało z pożywienia jak najwięcej składników. Jednak nierzadko zdarza się tak, że odciągany jest nadmiar wody, co powoduje, że stolec bardzo wolno przemieszcza się w kierunku odbytu i dochodzi do zaparcia.

Jak wskazują eksperci, istotnym czynnikem sprzyjającym zaparciom jest dieta. Nie bez znaczenia są też zażywane leki, szczególnie niektóre farmaceutyki przyjmowane w związku z , chorobami neurologicznymi, a także .

Aby osłabić problem obstrukcji, trzeba pić dostateczne ilości wody, a także jeść warzywa, owoce oraz produkty pełnoziarniste. Pomocne są też środki przeczyszczające. Ostateczną pomocą w przypadku silnych zaparć jest lewatywa, czyli zabieg, który polega na wlewaniu wody do jelita przez odbyt, co ułatwia pozbycie się stolca.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy