Strona głównaZdrowieSkąd biorą się zaparcia

Skąd biorą się zaparcia

Zaparcia to nieprzyjemna dolegliwość, która dotyczy wielu ludzi w różnym wieku. Wywołuje uczucie ociężałości, wzdęcia i bóle brzucha. Zobacz, dlaczego może cię męczyć obstrukcja.
Skąd biorą się zaparcia [Fot. globalmoments - Fotolia.com]
Jeśli chodzi o techniczną stronę jedzenia, proces zaczyna się już od przeżuwania pokarmu w ustach i jego drobienia. Odpowiednie gruczoły uwalniają ślinę, aby pomóc formować jedzenie i wytworzyć z niego papkę, która łatwo będzie się przesuwała w gardle.

W trakcie żucia enzymy obecne w ślinie zaczynają trawić węglowodany. Język zaś przesuwa jedzenie przez górny zwieracz przełyku do gardła. Dalej mięśnie przełyku kurczą się, by przesunąć pokarm w dół do żołądka, gdzie jest on dalej rozbijany na jeszcze mniejsze kawałki i uwaniają się soki żołądkowe, które pozwalają strawić białka i tłuszcze. Wreszcie tak strawione jedzenie przemieszcza się do jelita cienkiego, gdzie organizm pobiera wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Na koniec zaś nie nadająca się do strawienia pozostałość zostaje przesunięta do jelita grubego i tu proces ten może ulec zaburzeniom prowadzącym do zaparć.

Przyczyn zaparć jest wiele. Głównie są idiopatyczne, czyli nie mają konkretnej przyczyny, ale wynikają z osobniczych uwarunkowań. Przykładowo, u niektórych ludzi przesuwanie się resztek pokarmu w jelicie grubym jest po prostu wolniejsze i dlatego dochodzi do .

Pozostałości jedzenia są w jelitach pozbawiane jeszcze wody i elektrolitów, dzięki czemu organizm pozostaje odpowiednio nawodniony. Ostatecznie więc kał zostaje zagęszczony tak, aby ciało czerpało z pożywienia jak najwięcej składników. Jednak nierzadko zdarza się tak, że odciągany jest nadmiar wody, co powoduje, że stolec bardzo wolno przemieszcza się w kierunku odbytu i dochodzi do zaparcia.

Jak wskazują eksperci, istotnym czynnikem sprzyjającym zaparciom jest dieta. Nie bez znaczenia są też zażywane leki, szczególnie niektóre farmaceutyki przyjmowane w związku z , chorobami neurologicznymi, a także .

Aby osłabić problem obstrukcji, trzeba pić dostateczne ilości wody, a także jeść warzywa, owoce oraz produkty pełnoziarniste. Pomocne są też środki przeczyszczające. Ostateczną pomocą w przypadku silnych zaparć jest lewatywa, czyli zabieg, który polega na wlewaniu wody do jelita przez odbyt, co ułatwia pozbycie się stolca.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 22:06:40, 27-07-2019 senior66

  od momentu gdy jeden z lekarzy floty brytyjskiej, Doktor James Lind doświadczalnie około 1750 r., z doskonałymi rezultatami likwidacji szkorbutu serwował marynarzom sok owoców cytrusowych, dopiero odkrycie w latach 30-tych XX w kwasu askorbinowego (witamina C) wyjaśniło działanie na organizm. Lekarze praktycznie stosujący te witaminę sygnalizują jej działanie w przypadku zaparć. Nabyć czystą (w proszku) wit C i rozpuścić w wodzie ( 1l wody - 2 płaskie łyżeczki C, do smaku by nie była mocno kwaśna) popijać (po 2 łyczki co 15 min). Po pewnym czasie (u każdego to indywidualne i rózne) poczujemy pojawienie się rozwolnienia. To jest naturalny proces usuwania nadmiaru wit C. Wtedy pijemy troszkę rzadziej i oczywiście "we fly
  to toilet". Zjawisko jest u każdego indywidualne i im więcej musimy wypić roztworu to świadczy "o gorszym stanie zdrowia", gdyż C jest (1)antyoksydantem a każdy proces chorobowy tworzy (2)oksydanty(wolne rodniki) a musi nastąpić zbilansowanie (1) i (2)
  p.s. tabletki z wit C to konglomerat róznych substancji (antyzbrylacze, sklejacze itd itp). Wszystkie to dodatki nie sprzyjają nam przy suplementacji wit C. Wit C w proszku (sklepy z zdrową zywnością i wysyłkowo) to ok 50 zł za kg a więc 0,05 zł/gram gdy w aptece to 1 - 2 zł/gram
  ... zobacz więcej
 • 09:45:49, 08-08-2019 Sanndra

  u mnie najlepiej działają brzoskwinie na zaparcia. polecam

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Umierać po ludzku
 • Kobiety.net.pl
 • Oferty pracy