Strona głównaZdrowieWysokotłuszczowa dieta ma negatywny wpływ nie tylko na sylwetkę, ale i na mózg

Wysokotłuszczowa dieta ma negatywny wpływ nie tylko na sylwetkę, ale i na mózg

Znany jest związek niezdrowego jedzenia diety z otyłością, ale okazuje się, że bogata w niezdrowe tłuszcze dieta może też powodować zmiany neurologiczne w mózgu.
Wysokotłuszczowa dieta ma negatywny wpływ nie tylko na sylwetkę, ale i na mózg [fot. tookapic from Pixabay]
Na Yale University pokazano, że przyczyniają się do zaburzeń w obszarze podwzgórza mózgu, który reguluje homeostazę masy ciała i metabolizm.

Oceniano, w jaki sposób dieta wysokotłuszczowa - w szczególności dieta zawierająca duże ilości tłuszczów i węglowodanów - stymuluje zapalenie podwzgórza, fizjologiczną reakcję na i brak odpowiednich wartość odżywczych.

Potwierdzono, że w podwzgórzu pojawia się już po trzech dniach od zjedzenia wysokotłuszczowych posiłków, jeszcze zanim organizm zacznie wykazywać oznaki otyłości.

- Zdziwił nas fakt, że są to bardzo szybkie zmiany, które zachodzą jeszcze przed zmianą masy ciała, i chcieliśmy zrozumieć leżący u ich podstaw mechanizm komórkowy - mówi dr Sabrina Diano z Yale University.

Zaobserwowano rozwój stanu zapalnego podwzgórza u zwierząt na diecie wysokotłuszczowej i odkryto, że w komórkach mikrogleju zwierząt zachodziły zmiany strukturalne. Co istotne, komórki te działają jako pierwsza linia obrony w , regulując stan zapalny.

Jak ustalono, aktywacja mikrogleju wynikała ze zmian w ich mitochondriach - organellach, które pomagają naszemu organizmowi czerpać energię ze spożywanej żywności. Mitochondria były znacznie mniejsze u zwierząt na diecie wysokotłuszczowej.

- Istnieją specyficzne mechanizmy mózgowe, które aktywują się, gdy jemy określony rodzaj pożywienia. To działanie, które może być ważne z ewolucyjnego punktu widzenia. Jednakże, gdy żywność bogata w tłuszcze i węglowodany jest stale dostępna, staje się szkodliwa - wyjaśnia dr Diano.

W kolejnych krokach eksperci chcą sprawdzić, jak aktywowany mikroglej może wpływać na różne choroby mózgu, w tym chorobę Alzheimera, zaburzenie neurologiczne, które jest związane ze zmianami w komórkach mikrogleju mózgu i częściej występuje częściej u osób otyłych.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy