Strona głównaZdrowieSiedzący styl życia grozi przedwczesną śmiercią

Siedzący styl życia grozi przedwczesną śmiercią

Zewsząd słyszymy, że aktywność fizyczna jest zbawienna dla naszego zdrowia i smaopoczucia, a jednak nie bierzemy sobie tego do serca, ciągle spędzamy dni głównie w pozycji siedzącej. Średnio siedzimy przez pięć godzin dzienie.
Siedzący styl życia grozi przedwczesną śmiercią Siedzący styl życia nam nie sprzyja. Sprawia, że łatwiej dopadają nas różne choroby, częściej , mamy mniej tkanki mięśniowej i siły, brak nam , etc. To nie wszystko, szacuje się, że samo pozostawanie w pozycji siedzącej przez wiele godzin dziennie jest odpowiedzialne za 3,8 procent wszystkich przyczyn zgonów.

- Nawet jeśli siedzenie stanowi część ludzkiej natury, spędzanie dużej ilości czasu w tej pozycji jest bardzo powszechne we współczesnych społeczeństwach. To, ile się siedzi, zależy od indywidualnych, społecznych i środowiskowych czynników, a one sa silnie uzależnione od systemu gospodarczego, który umożliwia korzystanie z urządzeń pozwalających pracować w podróży, w domu, w biurze, i zmusza to ludzi do pokonywania dłuższych dystansów niż te, które można przebyć na pieszo. System ten sprzyja też życiu w obszarach miejskich, w których brakuje warunków do prowadzenia aktywnego trybu życia - ocenia Leandro Rezende z Uniwersytetu w San Paolo.

Uczeni przeanalizowali dane zebrane w innych badaniach przeprowadzonych w 54 krajach. Wzięto pod uwagę przede wszystkim liczbę ludności, poziom oraz liczbę zgonów. Obliczono, że ponad 60 procent ludzi na całym świecie spędza siedząc ponad trzy godziny dziennie. Średni czas w pozycji siedzącej wynisół 4,7 godzin dziennie.

Zaobserwowano, że nawet niewielkie ograniczenie , na przykład poprzez skrócenie czasu siedzenia o 10 procent dzięki robieniu przerw, czy np. zmniejszenie o 30 minut ogólnego czasu w pozyci siedzącej, może mieć bezpośredni wpływ na wszystkie przyczyny śmierci w 54 krajach. Jeszcze silniejsze zmiany stanowią dodatkową ochronę przed przedwczesną śmiercią, wyjaśnia Rezende.

Wyniki badań opublikowano w American Journal of Preventive Medicine

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy