19-09-2011
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Jakkolwiek powszechnie się o tym zapomina, seniorzy to grupa o wysokim ryzyku uzależnienia od alkoholu i leków, wynika z australijskich badań.
![Seniorzy - grupa zagrożona uzależnieniem od alkoholu i leków [© Lichtbildnerin - Fotolia.com] Seniorzy - grupa zagrożona uzależnieniem od alkoholu i leków](http://www.senior.pl/Seniorzy-grupa-zagroZona-uzaleZnieniem-od-alkoholu-i-lek-w_leadimg2bc5a2043542c99eb1de88f3cf8c6e1f.jpg?1316472220)
Jak informuje The Victorian Alcohol and Drug Association (VAADA), ludzie powyżej 60 roku życia są największymi użytkownikami leków na receptę i najprawdopodobniej codziennie piją alkohol.
- Starsi ludzie są znacznie bardziej skłonni do przyjmowania leków na receptę w celu leczenia bólu, a farmaceutyki te mogą wywoływać niepożądane reakcje, jeśli jednocześnie pije się alkohol - mówi Simon Ruth prezes VAADA.
Na seminarium Australian Drug Foundation, które odbyło się w Melbourne, Ruth przedstawił dane statystyczne, z których wynika, iż osoby w starszym wieku stanowią grupę o wysokim odsetku uzależnionych od leków i alkoholu. Jednocześnie stwierdził, że siedemdziesięciolatek jest znacznie mniej skłonny do szukania pomocy w walce z uzależnieniem od leków i alkoholu niż np. czternastolatek.
VAADA wezwała więc do działań mających na celu rozwiązania problemu, w tym apelowała o społeczne kampanie edukacyjne w celu podniesienia świadomości niebezpieczeństw związanych z mieszaniem alkoholu z silnymi lekami przeciwbólowymi.
Jak podkreślił Ruth, istniejące przedsięwzięcia mające na celu popularyzowanie konieczności działań antyuzależnieniowych są skierowane do osób młodych. Resorty odpowiedzialne za służbę zdrowia i politykę społeczną zapominają zaś, że seniorzy stanowią obecnie znacznie większą część populacji niż kiedyś i problem uzależnień również ich dotyka.