Strona głównaZdrowieSeniorzy - grupa zagrożona uzależnieniem od alkoholu i leków

Seniorzy - grupa zagrożona uzależnieniem od alkoholu i leków

Jakkolwiek powszechnie się o tym zapomina, seniorzy to grupa o wysokim ryzyku uzależnienia od alkoholu i leków, wynika z australijskich badań.
Seniorzy - grupa zagrożona uzależnieniem od alkoholu i leków Jak informuje The Victorian Alcohol and Drug Association (VAADA), ludzie powyżej 60 roku życia są największymi użytkownikami leków na receptę i najprawdopodobniej codziennie piją alkohol.

- Starsi ludzie są znacznie bardziej skłonni do przyjmowania leków na receptę w celu leczenia bólu, a farmaceutyki te mogą wywoływać niepożądane reakcje, jeśli jednocześnie pije się alkohol - mówi Simon Ruth prezes VAADA.

Na seminarium Australian Drug Foundation, które odbyło się w Melbourne, Ruth przedstawił dane statystyczne, z których wynika, iż osoby w starszym wieku stanowią grupę o wysokim odsetku uzależnionych od leków i alkoholu. Jednocześnie stwierdził, że siedemdziesięciolatek jest znacznie mniej skłonny do szukania pomocy w walce z uzależnieniem od leków i alkoholu niż np. czternastolatek.

VAADA wezwała więc do działań mających na celu rozwiązania problemu, w tym apelowała o społeczne kampanie edukacyjne w celu podniesienia świadomości niebezpieczeństw związanych z mieszaniem alkoholu z silnymi lekami przeciwbólowymi.

Jak podkreślił Ruth, istniejące przedsięwzięcia mające na celu popularyzowanie konieczności działań antyuzależnieniowych są skierowane do osób młodych. Resorty odpowiedzialne za służbę zdrowia i politykę społeczną zapominają zaś, że seniorzy stanowią obecnie znacznie większą część populacji niż kiedyś i problem uzależnień również ich dotyka.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:12:21, 22-09-2011 elzbietab44

    Alkohol i leki p.bólowe są jedynymi dostępnymi środkami dla seniorów.Mam prawie 70 lat,od 15 lat opiekuję się 92 letnim ojcem od piątku jak się dowiedziałam że muszę co roku dostarczać zaświadczenia od specjalistów aby dostać recepty na tzw"P" złość mnie nie mija.Dziś byłam w przychodni po skierowania do specjalistów (czas załatwienia prawie 3 godz.)Jutro jadę dp przychodni specjalistycznej zapisać ojca do kolejek wielo miesięcznych,z dojazdem minimum następne 3 godz..A póżniej ślepego,głuchego i ledwo się poruszającego w różnych terminach transportować do lekarzy(wątpię żeby udało się zapisać go do wszystkich w jednym dniu).A wszystko tylko i wyłącznie by dostać papierek.Pozdrowienia dla naszych wspaniałych polityków,decydentów.I jak się nie upić?Tylko to pozostało.
    ... zobacz więcej
  • 15:54:53, 22-09-2011 krystynka

    Wcale Ci się Elżbieto nie dziwię, że złość nie mija, bo to skandal, znieczulica... i słów brak.
    Czy ustanawiający przepisy nie myślą?
    Mnie wystarczyło tylko raz dostarczyć, tak, dostarczyć Mamę do lekarza, po leki na alzheimera.
    Lekarz powiedział, że nie da nowej porcji, jak nie zobaczy pacjenta. No niby racja, ale...
    I tak zawieźliśmy Mamę wziętą z domu jak stała, ponieważ nie dała nic przy sobie zrobić.
    Tzn. nie było tragicznie, bo jakoś o tę higienę dbaliśmy, ale nerw był.

    A'propos alkoholu.
    Myślałam, że seniorom alkoholizm już nie grozi. A tu proszę...
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy