Strona głównaZdrowieDlaczego ćwiczenia poprawiają zdolności poznawcze

Dlaczego ćwiczenia poprawiają zdolności poznawcze

Za poprawę funkcji poznawczych podczas ćwiczeń w znacznej mierze odpowiada dopamina.
Dlaczego ćwiczenia poprawiają zdolności poznawcze [fot. SaraJobling from Pixabay]
Wiadomo, że poziom - neuroprzekaźnika i hormonu odpowiedzialnego za przyjemność, satysfakcję i motywację - zwiększa się podczas ćwiczeń. Ustalono też, że ma to związek z szybszym czasem reakcji podczas ćwiczeń.

Takie odkrycia mogą prowadzić do nowej ścieżki terapeutycznej zdrowia poznawczego ze względu na znaczącą rolę dopaminy w leczeniu kilku schorzeń, w tym , , ADHD, uzależnień i .

Zmierzono poziom uwalniania dopaminy w mózgu za pomocą pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), która monitoruje aktywność metaboliczną i biochemiczną komórek w organizmie.

Jak się okazało, podczas jazdy na rowerze, w mózgu zwiększa się ilość uwalnianej dopaminy, co wiąże się z poprawą czasu reakcji.

- Wiemy, że ćwiczenia sercowo-naczyniowe poprawiają funkcje poznawcze, ale dokładne mechanizmy stojące za tym procesem nie zostały dotychczas dobrze zbadane na ludziach. Korzystając z nowatorskich technik obrazowania mózgu, byliśmy w stanie zbadać rolę, jaką dopamina odgrywa we wzmacnianiu funkcji mózgu podczas ćwiczeń, a wyniki są obiecujące. Jak się okazuje, hormon ten jest ważnym neuromodulatorem poprawiającym czas reakcji - mówi dr Joe Costello. - Te odkrycia potwierdzają, że „przepisywanie" ćwiczeń fizycznych to dobra recepta na wiele schorzeń na przestrzeni całego życia - dodaje.

Przeprowadzono kilka eksperymentów z udziałem kilkudziesięciu mężczyzn. W pierwszym uczestnicy zostali poproszeni o wykonanie zadań poznawczych w spoczynku i podczas jazdy na rowerze przy monitorowaniu PET. W drugim teście wykorzystano elektryczną stymulację mięśni, aby sprawdzić, czy wymuszony ruch mięśni w celu stymulacji ćwiczeń poprawi również wydajność poznawczą. Wreszcie łączono zarówno ćwiczenia dobrowolne, jak i mimowolne.

W eksperymentach, w których wykonywano dobrowolne ćwiczenia, poprawiła się wydajność poznawcza. Inaczej było w przypadku stosowania wymuszonej aktywności mięśniowej pod wpływem stymulacji elektrycznej.

- Jak się okazuje, ćwiczenia muszą opierać się na centralnych sygnałach mózgu, a nie tylko na samym mięśniu - zauważa prof. Soichi Ando z University of Electro-Communications w Japonii.

Wcześniej oceniono związek między poziomem tlenu, wydajnością poznawczą i , aby przetestować teorię, zgodnie z którą im więcej tlenu wdychamy podczas treningu, tym bardziej czujny jest nasz mózg. Nie stwierdzono żadnych zmian w czasie reakcji jednostki podczas jazdy na rowerze zarówno na świeżym powietrzu, jak i w pomieszczeniu o niskim poziomie tlenu.

- Te najnowsze odkrycia potwierdzają naszą wcześniejszą teorię, że na wydajność poznawczą podczas ćwiczeń wpływają zmiany w hormonach regulujących pracę mózgu, w tym dopamina - dodaje dr Costello.

- Może też istnieć również wiele innych czynników psychofizjologicznych, w tym mózgowy przepływ krwi, pobudzenie i motywacja, które odgrywają rolę - zauważa dr Costello.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy