Strona głównaZdrowieRusza ogólnopolska kampania społeczna "Mam SM"

Rusza ogólnopolska kampania społeczna "Mam SM"

W najbliższych dniach na uniwersytetach medycznych rozpoczyna się ogólnopolska kampania edukacyjna mająca na celu pokazanie studentom rzeczywistości chorych na stwardnienie rozsiane. To pierwsza taka inicjatywa adresowana bezpośrednio do studentów medycyny, poprzez którą przyszli lekarze będą mogli doświadczyć, z jakimi problemami zmagają się chorzy na stwardnienie rozsiane.
Kampania Mam SM została zorganizowana z myślą o przyszłych lekarzach. - Cieszę się, że ta akcja skierowana jest właśnie do nas. Są wśród nas przyszli lekarze różnych specjalizacji, także przyszli neurolodzy. Poza dogłębną wiedzą medyczną niezmiernie istotne w profesji lekarza jest zrozumienie pacjenta, a także empatia. Ufam, że ta inicjatywa pomoże nam lepiej poznać problemy chorych na SM a w przyszłości być dzięki temu lepszymi specjalistami - mówi Filip Dąbrowski z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA Poland.

Podczas dwudniowych akcji na uniwersytetach medycznych w najczęściej odwiedzanych przez studentów miejscach zostaną ustawione specjalne stoiska komputerowe, przy których w godzinach 10:00 do 15:00 będą mogli zapoznać się z symulacją MamSM oraz otrzymać materiały edukacyjne na temat stwardnienia rozsianego.

- Dzięki tym akcjom młodzi ludzie mają możliwość nie tylko dowiedzieć się więcej o stwardnieniu rozsianym, ale również poprzez symulację, poczuć, czego doświadczają chorzy. Ufam, że ułatwi im to zrozumienie pacjentów, a także pracę z ich rodzinami i bliskimi - mówi Izabela Czarnecka, Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Akcje odbywać się będą w:
  • Warszawie (20-21.04), Centrum Dydaktyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (ul. Księcia Trojdena 2A),
  • Poznaniu (27-28.04), Colegium Anatomicum (ul. Święcickiego 6),
  • Białymstoku (04-05.05), Collegium Universum (ul. Mickiewicza 2C),
  • Krakowie (11-12.05), Centrum Dydaktyczno – Kongresowe Wydziału Lekarskiego UJ CM (ul. Św. Łazarza 16)

Symulacja zwraca uwagę na problemy dnia codziennego, z jakimi zmagają się chorzy na stwardnienie rozsiane. Wcielając się w postać osoby chorej na SM użytkownik serwisu ma za zadanie wykonać kilka codziennych czynności, które zdrowym osobom nie sprawiają kłopotu, zaś chorym na stwardnienie rozsiane nastręczają wiele trudności. Symulacja pokazuje, jakie problemy ze wzrokiem, słuchem, kontrolą ruchów czy utrzymaniem równowagi mogą mieć pacjenci. Aby zobrazować stan chorego na różnych etapach rozwoju choroby zadania zostały przygotowane na kilku poziomach trudności.

SM (sclerosis multiplex, stwardnienie rozsiane) powstaje, kiedy dochodzi do uszkodzenia materiału ochronnego czyli mieliny wokół nerwów w centralnym układzie nerwowym (na centralny układ nerwowy składa się mózg i rdzeń kręgowy). Uszkodzenie mieliny spowalnia, zniekształca lub nawet hamuje przekazy informacji z mózgu do innych części ciała, które w wyniku przestają prawidłowo funkcjonować. SM atakuje najczęściej osoby młode, ze szczytem występowania między 20. a 40. rokiem życia, i nieznaczną przewagą zachorowań u kobiet niż mężczyzn.

www.MamSM.pl

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy