Strona głównaZdrowiePrzed diagnozą stwardnienia rozsianego częściej rozwija się depresja i zapalenie pęcherza

Przed diagnozą stwardnienia rozsianego częściej rozwija się depresja i zapalenie pęcherza

W przypadku niektórych chorób procesy leżące u ich podstaw mogą rozpocząć się na wiele lat przed diagnozą. Jak się okazuje, u osób, u których w kolejnych latach rozwija się stwardnienie rozsiane (multiple sclerosis, MS), ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak depresja, zaparcia i infekcje dróg moczowych na pięć lat przed MS jest wyższe w porównaniu z osobami wolnymi od wspomnianej choroby.
Przed diagnozą stwardnienia rozsianego częściej rozwija się depresja i zapalenie pęcherza [fot. Chokniti Khongchum from Pixabay]
Medycy odkryli, że problemy seksualne oraz są częstsze u osób, u których później rozwija się . Schorzenia te występują również częściej u osób cierpiących na inne , w tym toczeń i chorobę Leśniowskiego-Crohna.

- Wiedza o tym, że wymienione dolegliwości mogą być objawami prodromalnymi lub nawet wczesnymi oznakami stwardnienia rozsianego niekoniecznie musi oznaczać wcześniejsze rozpoznanie, ponieważ schorzenia te są powszechne i mogą dotyczyć różnych ludzi. Niemniej taka informacja może być pomocna tym, którzy są bardziej narażeni na rozwój stwardnienia rozsianego, czyli m. in. osobom z rodzinną historią choroby lub ludziom z oznakami stwardnienia rozsianego w skanach mózgu - mówi dr Celine Louapre z Sorbony.

Badania z udziałem kilkudziesięciu tysięcy osób pokazały, że ludzie chorzy na stwardnienie rozsiane byli o 22 proc. bardziej narażeni na depresję na pięć lat przed diagnozą w porównaniu z pozostałymi. Co więcej, o 50 proc. częściej dotyczyły ich zaparcia, o 38 proc. infekcje dróg moczowych, o 47 proc. problemy seksualne i o 21 proc. zapalenie pęcherza moczowego.

- Oczywiście nie u każdego, kto ma takie objawy, rozwinie się stwardnienie rozsiane. Mamy nadzieję, że ostatecznie te wczesne objawy pomogą nam zrozumieć mechanizmy biologiczne zachodzące w organizmie przed pojawieniem się faktycznych objawów choroby - mówi dr Louapre.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy