Strona głównaZdrowiePrzed przejściem na dietę warto zbadać florę jelitową

Przed przejściem na dietę warto zbadać florę jelitową

Zbadanie ilości i rodzaju bakterii jelitowych przed rozpoczęciem nowej diety może pomóc określić, czy dana dieta będzie skuteczna u danej osoby.
Przed przejściem na dietę warto zbadać florę jelitową [Fot. Alex - Fotolia.com] Pomimo stosowania różnych diet, wiele osób doświadcza trudności ze zbiciem wagi. Ich wysiłki są nieskuteczne, co dodatkowo zniechęca do odchudzania. Nowe badanie wykazało, że poza samym w sobie jadłospisem, na nasze zdrowie i wagę wpływ mają również inne czynniki, szczególnie bakterie jelitowe. Obecne w żołądku i jelitach mikroorganizmy działają na rzecz utrzymania prawidłowego ekosystemu układu pokarmowego, wspomagając trawienie.

Według uczonych z Uniwersytetu w Kopenhadze proporcja niektórych bakterii jelitowych może być powiązana z tym, jak wiele można stracić na wadze. Oznacza to, że nie ma jednej najskuteczniejszej diety dla wszystkich.

W badaniach wzięły udział 62 osoby z otyłością brzuszną. Część uczestników zaczęła stosować nową dietę nordycką, zawierającą duże ilości: ciemnozielonych liściastych warzyw, jagód i produktów pełnoziarnistych, część z kolei stosowała przeciętną dietę obfitujacą w: chude mięso, , sałatę, kawę. Uczestnicy byli następnie grupowani w zależności od tego, ile bakterii zwanych Prevotella i Bacteroides znajdowało się w ich organizmach.

Okazało się, że osoby, które miały wyższy stosunek Prevotella do Bacteroides i stosowały nową dietę nordycką, straciły więcej tkanki tłuszczowej niż ci, którzy jedli przeciętną duńską dietę.

Według autorów niektóre gatunki bakterii odgrywają decydującą rolę w regulacji wagi i w utracie masy ciała. Wiele zaburzeń równowagi bakteryjnej jelit można osłabić poprzez określoną dietę, na przykład ograniczenie i czy .

Wyniki badań opublikowano w International Journal of Obesity.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy