Strona głównaZdrowieProste zasady skutecznej diety

Proste zasady skutecznej diety

Chcesz schudnąć? Musisz się trzymać kilku prostych zasad dietetycznych. Określone, nieskomplikowane reguły sprawią, że łatwiej będzie odzyskać/zachować ładną sylwetkę i cieszyć się dobrym samopoczuciem.
Dietetycy zapewniają, że wielu ludzi mogłoby , gdyby wprowadzili podstawowe zasady dotyczące sposobu odżywiania się. Nie potrzebna jest rewolucja, ale kilka łatwych zmian.

Jedz regularnie

© Nikolai Sorokin - Fotolia.comTo jeden z najważniejszych aspektów, który pomoże utrzymać poziom cukru we krwi na stałym poziomie. Taki status quo zaś zapewnia stabilność energii, brak nadmiernego apetytu, nastrój nie podlegający wahaniom, jak również pozwala, by ciało mogło wykorzystać zapasy tłuszczu. Regularne jedzenie oznacza spożywanie posiłków co 3-4 godziny.

Porządne śniadanie niezbędne

© MF - Fotolia.comIstotne jest to, by organizm otrzymał pierwszą dawkę energii w ciągu godziny od przebudzenia się i przed każdym porannym ćwiczeniem. Nocny „post" sprawia, że o świcie mamy do dyspozycji niewielką ilość energii, która jest w stanie wspomagać nasze działania przez krótki czas. Jeśli trzeba będzie działać bez - siłę do tego zacznie się czerpać albo z mięśni albo tkanki tłuszczowej. Wybór niestety zwykle pada na mięśnie, jeśli poziom cukru we krwi jest niski.

Węglowodany złożone

© Olena Kornyeyeva - Fotolia.comChociaż panuje ogólne przekonanie, że "cukier" jest dla nas zły, organizm w istocie potrzebuje cukru (glukozy) jako głównej jednostki energii. „Cukier" ma jednak wiele postaci i najlepiej jest utrzymywać niskie spożycie jego prostej formy (cukier stołowy, słodycze, itp.). Produkty, które w dużej mierze ulegają modyfikacji w cukier w naszym organizmie, to m. in. te zawierające węglowodany - przede wszytskim złożone - chleb, pełnoziarniste krakersy czy płatki śniadaniowe ale także ryż, makaron, ziemniaki, warzywa skrobiowe, a także owoce i nabiał. Wybór jednego z tych artykułów do każdego posiłku lub jako przekąskę pozwoli organizmowi na niemal natychmiastowy dostęp do źródła energii. Biorąc pod uwagę wpływ poziomu cukru we krwi na zdrowie należy wybrać artykuły o wyższej zawartości błonnika, o niższym indeksie glikemicznym, jak również dodać trochę niskotłuszczowego nabiału lub zdrowego tłuszczu do menu. Oczywiście nie należy też przesadzać z ilością produktów węglowodanowych.

Jedz niewielkie porcje

© darval - Fotolia.comPosiłki i przekąski powinny być stosunkowo niewielkie. Nie obciąża się w ten sposób żołądka, a dobrze dobrane składniki pozwolą organizmowi sukcesywnie uwalniać energię.

Naucz się rozumieć sygnały organizmu


© sarsmis - Fotolia.comPierwszy sygnał, który trzeba "usłyszeć", to . Istnieją dwa jego rodzaje - łaknienie żołądka i łaknienie ust. Trzeba nauczyć się reagować na ten pierwszy. Drugim ważnym sygnałem jest sytość - informuje, kiedy przestać jeść, warto zwrócić uwagę na fakt, że czym innym jest przestać odczuwać głód i najeść/przejeść się. Sygnały te staną się jasno czytelne, jeśli zacznie się jeść regularnie.

Najbardziej kaloryczne posiłki - tylko ranem

© denio109 - Fotolia.comNiestety powszechną tendencją jest spożywanie małych ilości jedzenia w ciągu dnia i dużego posiłku wieczorem, a to pora, gdy nasz organizm nie potrzebuje tak wiele energii. Warto postarać się, aby największą ilość z dziennej porcji kalorii dostarczać w pierwszej połowie dnia. Jeśli je się więcej w godzinach porannych, nie będzie się odczuwało głodu w godzinach wieczornych i skromna kolacja wystarczy.

Masz poczucie, że jesteś na diecie? To błąd

© PixAchi - Fotolia.comRegulowanie sposobu odżywiania się nie może być uważane za karę czy rzecz przejściową. Najpopularniejsze -cud stosowane są przez jakiś czas w nadziei na odpowiednie efekty, a potem porzucane - bo jak można przez całe życie jeść podobne obiady i kolacje? Tymczasem chodzi o to, by wprowadzić zasady, których przestrzeganie nie sprawia przykrości a usprawnia sposób odżywiania się, wtedy można liczyć na dietetyczny sukces.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy