Strona głównaZdrowieProstata - najważniejsze informacje

Prostata - najważniejsze informacje

Mężczyźni w naszym starzejącym się społeczeństwie stanowią 41 procent ogółu populacji, z czego blisko trzy miliony to mężczyźni powyżej 64 roku życia. Jak się szacuje, dwie trzecie z nich ma problemy z oddawaniem moczu i odczuwa problemy z prostatą.
Za zmiany w męskich organizmach odpowiedzialny jest testosteron. Mężczyzna traci go już po 30. roku życia, ale nie gwałtownie, a powoli, ale systematycznie ok. 3% rocznie.

W wieku siedemdziesięciu lat poziom tego hormonu wynosi 1/3 wartości poziomu testosteronu u czterdziestolatka. Dodatkowo, niebagatelnym czynnikiem większości zmian jest tryb życia i dieta. Jak się sądzi, to miażdżyca naczyń krwionośnych doprowadza do zaburzeń erekcji i impotencji. Miażdżyca bowiem objawia się najszybciej w naczyniach krwionośnych prącia – najdelikatniejszych i najbardziej kruchych. Dodatkowo – pojawiają się zmiany w obrębie prostaty – doprowadzając w nieleczonej postaci nawet do niewydolności nerek.

Prostata jest nieparzystym narządem położonym w jamie miednicy mniejszej, tuż pod pęcherzem moczowym, a przednią jego część przebija cewka moczowa. Prostata składa się z gruczołów i przewodów zanurzonych w zrębie zbudowanym z tkanki łącznej i mięśni gładkich i wydziela zawiesinę, która wpływa na żywotność plemników w nasieniu i decyduje o wysokiej lub niskiej płodności. Najważniejszymi enzymami w wydzielinie gruczołu krokowego są: kwaśna fosfataza oraz antygen prostaty. Prostata jest gruczołem androgenozależnym to znaczy, że jej wzrost, rozwój oraz działanie zależą od testosteronu. Prostata to jednak bardzo wrażliwy gruczoł wydzielania wewnętrznego, podatna najbardziej na zmiany związane z wiekiem i wahaniami poziomu testosteronu, swojego paliwa. Na jej funkcjonowanie wpływa także zanieczyszczenie środowiska i niewłaściwy, siedzący tryb życia.
 
Strony : 1 2

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X