Strona głównaZdrowieProstata - najważniejsze informacje strona 2 / 2

Prostata - najważniejsze informacje

strona 2 / 2


Jak się szacuje, łagodny rozrost prostaty (benign prostatic hyperplasia - BPH) i jej ucisk na cewkę moczową, dotyczy ogółu mężczyzn po 50. roku życia i, według dr. Zbigniewa Kwiasa, Kierownika Katedry i Kliniki Urologii Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego, cierpi na niego ponad 80 procent mężczyzn po 70. roku życia. Choć tylko nieznaczna liczba jest narażona na wystąpienie złośliwej postaci raka prostaty, dbać o swoje zdrowie okolic moczowo-płciowych powinni wszyscy. Przeglądowe badanie moczu należy wykonywać dwa razy do roku, zaś badanie prostaty raz na rok wraz z oznaczeniem stężenia hormonów płciowych. Ponadto, istotną rolę w profilaktyce pełni postawa lekarza pierwszego kontaktu. Powinien on, poza doradzaniem zmiany diety i umiarkowanej aktywności, być wyczulony na wszelkie objawy bolesnego rozrostu prostaty, by w porę zainterweniować.

Do objawów, sugerujących rozrost gruczołu prostaty, należą:
-coraz częstsze oddawanie moczu w dzień i w nocy
-ucisk na pęcherz
-wydłużenie oddawania moczu
-uczucie niezdecydowania w oddawaniu moczu
-zwolniony i przerywany strumień moczu

Tych zmian nie należy lekceważyć, bowiem rozwijają się w szybkim tempie i przy ich nasileniu konieczna jest konsultacja urologiczna. Lekarz może zalecić leki hormonalne, jednakże nie każdemu pacjentowi mogą być polecone ze względu na skutki uboczne (efekt 'kastrujący') oraz negatywny wpływ na gospodarkę lipidową. Bezpieczniejsze są preparaty a-adreolityczne, z tamsoluzyną i terazosyną, łagodząc objawy gruczołu, ale nie zmniejszając jego wielkości. Mogą być zatem stosowane przy niewielkich zmianach i w profilaktyce prostaty.

Jeśli chodzi o profilaktykę, można odwołać się do fitoterapeutyki, odpowiednio dobrane preparaty roślinne pomagają w regeneracji komórek nabłonkowych prostaty.
Strony : 1 2
 

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Prostata - przerost prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Przerost prostaty to choroba często występująca u mężczyzn w wieku dojrzałym. Problemy z prostatą dotyczą około połowy mężczyzn powyżej 50-go roku życia i ponad 70 procent panów, którzy ukończyli 60 lat. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy