Strona głównaZdrowiePromieniowanie UV szkodliwe dla zdrowia

Promieniowanie UV szkodliwe dla zdrowia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej publikuje prognozy promieniowania ultrafioletowego. Warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ w czasie upałów i bezchmurnego nieba jesteśmy szczególnie narażeni na szkodliwe działanie promieni UV. Mogą one spowodować raka skóry, zaćmę, obniżenie odporności biologicznej. Indywidualna wrażliwość człowieka na promienie UV zależy od typu jego skóry.
Monitoring promieniowania UV jest realizowany w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska na zlecenie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Indeks UV powstaje we współpracy trzech zespołów: Ośrodek Aerologii IMGW, Zakładu Badań Satelitarnych i Zespołu Prognoz Mezoskalowych w Krakowie.

Ilość docierającego do powierzchni ziemi promieniowania ultrafioletowego zależy od szerokości geograficznej, pory roku i pory dnia. W Polsce najsilniejsze promieniowanie występuje latem w godzinach południowych. Należy wtedy unikać bezpośredniego słońca, nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem i zakrywać odsłonięte części skóry. Ilość UV docierającego do nas zależy również od wysokości nad poziomem morza – najsilniejsze promieniowanie będzie zatem w górach. Dobrą ochroną są również chmury – im większe zachmurzenie, tym mniej promieni UV dociera do powierzchni Ziemi.

Przed promieniami słonecznymi powinni się bezwzględnie chronić ludzie o typie skóry I (bardzo jasna, często pokryta piegami, włosy jasny blond lub rude, oczy niebieskie), którzy nigdy się nie opalą na wakacjach ze względu na brak pigmentacji. Typ II (skóra jasna, włosy blond do brązowych, oczy niebieskie, zielone lub szare) wykazuje znaczną skłonność do oparzeń. Ludzie o cerze typu III (skóra jasnobrązowa, włosy ciemnoblond lub brązowe) mogą się opalać i występuje u nich wyraźna opalenizna. Problemów ze słońcem nie ma za to typ IV (skóra brązowa lub oliwkowa, włosy ciemnobrązowe) – ekspozycja na słońce nie wywołuje u nich oparzeń.

Według prognoz IMGW najsilniejsze promieniowanie UV występuje dziś w Zakopanem (indeks o wartości 7,1), Legionowie, Mikołajkach i Łebie (około 6). Najmniej promieniowania ultrafioletowego dotrze do ziemi na Górnym Śląsku (Katowice – 5,7 i Kasprowym Wierchu – 4,5).

Jerzy Piątek / Polska.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy