Strona głównaZdrowieKrem przeciwsłoneczny poprawi funkcje naczyń krwionośnych

Krem przeciwsłoneczny poprawi funkcje naczyń krwionośnych

Kremy przeciwsłoneczne chronią naczynia krwionośne skóry przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV), wpływając na ich rozszerzenie. Pot na skórze także może zapewniać ochronę naczyń skóry przed uszkodzeniami słonecznymi.
Krem przeciwsłoneczny poprawi funkcje naczyń krwionośnych [fot. Beate from Pixabay]
Dobrze wiadomo, że promieniowanie UV ze słońca to czynnik przyczyniający się do rozwoju raka skóry i przedwczesnego starzenia się skóry. Odkryto również, że promieniowanie UV zmniejsza rozszerzenie naczyń krwionośnych poprzez ograniczenie ilości tlenku azotu dostępnego w skórze. Związek ten w ogóle jest niezbędny dla zdrowia naczyń. Rozszerzenie ich z kolei odgrywa ważną rolę w regulacji temperatury ciała i reagowaniu na stres cieplny, zarówno lokalnie w skórze, jak i w całym ciele.

Na Pennsylvania State University zbadano wpływ ekspozycji na promieniowanie UV w obecności filtru przeciwsłonecznego lub na zdolność tlenku azotu do rozszerzania naczyń krwionośnych skóry. Zdrowe osoby o odcieniu skóry od jasnego do średniego poddano działaniu promieni UV na jednym ramieniu, a drugie ramię służyło jako miejsce kontrolne. Dawka UV odpowiadała mniej więcej spędzeniu godziny na świeżym powietrzu w słoneczny dzień, ale bez zaczerwienienia spowodowanego oparzeniem słonecznym.
Jedno miejsce na ramieniu było po prostu eksponowane na promieniowanie, drugie miejsce wystawione na UV posmarowano kremem z na skórze, na trzecie zaś, również eksponowane na UV, nałożono preparat symulujący pot.

W miejscu wyłącznie eksponowanym na rozszerzenie naczyń związane z tlenkiem azotu było mniejsze w porównaniu z kontrolnym fragmentem skóry. W obszarach z kremem przeciwsłonecznym i potem nie wykazano zmniejszenia rozszerzenia naczyń. - Co więcej, gdy przed promieniowaniem UV zastosowano filtr przeciwsłoneczny, ekspozycja na promieniowanie UV nasiliła rozszerzenie naczyń związane z tlenkiem azotu w porównaniu z miejscem kontrolnym i tym, które było pokryte potem - mówią eksperci.

- W przypadku osób, które spędzają dużo czasu pracując, ćwicząc czy biorąc udział w innych zajęciach na świeżym powietrzu, stosowanie filtrów przeciwsłonecznych może chronić nie tylko przed rakiem skóry, ale także przed pogorszeniem funkcji skóry - zauważa S. Tony Wolf, współautor badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy