Strona głównaZdrowieProfilaktyka ratuje życie

Profilaktyka ratuje życie

Polacy nie wykonują podstawowych badań profilaktycznych! Jak wynika z „Raportu na temat zdrowia Polaków”, który został opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie w 2011 roku, nie mierzymy regularnie ciśnienia, nie sprawdzamy poziomu cholesterolu ani cukru we krwi. Zgodnie z dawnymi przekonaniami idziemy do lekarza dopiero wtedy, kiedy coś nam dolega i kiedy nie pomagają żadne leki dostępne bez recepty. Dlaczego tak się dzieje? Przecież tak wiele kampanii społecznych uświadamia nas, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Profilaktyka ratuje życie – Jako farmaceuta, który z osobami chorymi spotyka się w każdej godzinie swojej pracy, mogę stwierdzić, że Polacy się boją. Boją się diagnozy, boją się tego, co mogą usłyszeć od lekarza, co pokażą wyniki. Dlatego wolą łykać witaminy i żyć w poczuciu, że o siebie dbają – mówi Agnieszka Wójcik farmaceuta z sieci Euro-Apteka.

Ale witaminy mogą nie wystarczyć. Profilaktykę zdrowotną często rozumiemy tylko przez zapobieganie chorobom. Wiemy, że powinniśmy prowadzić zdrowy tryb życia, zdrowo się odżywiać, uprawiać sport (Inna sprawa, że nie zawsze się do tych wytycznych stosujemy). Zapominamy jednak o tym, że profilaktyka to także wykrycie chorób we wczesnym stadium… Wiele chorób (w tym choroby nowotworowe) jest całkowicie wyleczalnych - często to tylko zbyt późna diagnoza przesądza o problemach terapeutycznych. Nie ma się czego bać. Trzeba się badać!

Co, dla kogo i po co?

Być może powinno powstać małe kompendium wiedzy o badaniach, które należy regularnie wykonywać. Może nawet wcale nie takie małe. Na pewno znalazłby się w nim regularny pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar poziomu i glukozy we krwi, badania ogólne moczu, morfologia, mammografia i cytologia dla kobiet, badanie markera PSA dla mężczyzn, RTG klatki piersiowej dla palaczy, wizyta u okulisty i stomatologa, badanie krwi utajonej w kale. Po co to wszystko?

Zacznijmy od pomiaru ciśnienia tętniczego. To proste, kilkunastosekundowe badanie pozwala sprawdzić, czy nie mamy . Warto wspomnieć, że nadciśnienie to główny czynnik ryzyka udaru mózgu, zawału, niewydolności serca i nerek, czyli najczęstszych przyczyn zgonów w naszym kraju. O pomiar ciśnienia możemy poprosić przy okazji każdej wizyty u lekarza.

Glukoza, cholesterol

W mediach szumnie mówi się o cholesterolu i glukozie. Reklamy informują nas, że dana margaryna obniża poziom cholesterolu , a ciastka zostały stworzone specjalnie dla diabetyków. Tymczasem 70% respondentów w Narodowym Teście Zdrowia Polaków nie znało swojego poziomu glukozy we krwi. Należy pamiętać, że u mniej więcej połowy chorych, cukrzyca przebiega bezobjawowo, co oznacza, że na ponad 2 miliony cukrzyków w kraju, połowa jeszcze nie wie, że choruje. Powinniśmy badać poziom glukozy co najmniej raz w roku – chyba że mamy nadciśnienie, cierpimy na nadwagę lub otyłość lub występują u nas choroby układu sercowo – naczyniowego, wówczas takie badanie powinniśmy wykonywać częściej. Naturalnie, po zdiagnozowaniu cukrzycy, takie pomiary wykonywane są regularnie, nawet kilka razy dziennie (w niektórych typach ).

Podobnie sprawa wygląda z badaniem poziomu cholesterolu we krwi. Badania stężenia cholesterolu całkowitego powinni robić wszyscy zdrowi dorośli, najlepiej raz do roku. Osoby, które są otyłe albo mają nadciśnienie, cukrzycę, palą papierosy - muszą wykonywać badania częściej. Nieleczona lub wykryta w zaawansowanym stadium cukrzyca może powodować niewydolność nerek, powodować znaczne zaburzenia wzroku, a w skrajnych przypadkach prowadzi do amputacji kończyny. Podwyższony poziom cholesterolu prowadzi do miażdżycy, która z kolei jest główną przyczyną poważnych chorób układu sercowo – naczyniowego.
 
Strony : 1 2

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy