Strona głównaZdrowieProdukty, w których ukryty jest cukier (cz. I)

Produkty, w których ukryty jest cukier (cz. I)

Nawet jeśli nie masz ochoty na coś słodkiego, możesz dostarczać organizmowi więcej cukru niż myślisz. Niektóre produkty w sposób oczywisty kojarzone są z cukrem, np. ciasta, ciastka czy cukierki, inne jednak wydają się należeć do grupy niesłodkich artykułów, tymczasem w istocie mogą stanowić prawdziwą bombę węglowodanową.
Producenci często dodają różne rodzaje cukrów w trakcie procesu przetwórczego, co sprawia, że dany produkt zawiera więcej kilodżuli bez ważnych wartości odżywczych. Podobnie jak sól, cukier może być również stosowany jako środek konserwujący.

Warto uważnie przeczytać listę składników ulubionego dania gotowego. Jest duża szansa, że zawiera węglowodany. Najbardziej znana forma cukru to fruktoza ("cukier owocowy") i sacharoza ("cukier stołowy"). Ale występuje także pod inną nazwą: miód, glukoza, dekstroza, syrop kukurydziany, sorbitol, koncentrat soku owocowego, galaktoza, laktoza, polidekstroza, mannitol, ksylitol, maltodekstryna, cukier turbinado.

Cukry, wraz z skrobią i błonnikiem pokarmowym są zaliczane do grupy . Po podziale w organizmie, dwa pierwsze zapewniają 16kJ energii na gram. Tymczasem zbyt duża ilość cukru może zaburzyć stężenia glukozy we krwi i zwiększyć ryzyko wystąpienia cukrzycy. Ponadto sprzyja otyłości, wyższemu poziomowi cholesterolu i chorobom serca.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by cukier stanowił nie więcej niż 10% wszystkich dostarczanych codziennie kilodżuli. Zatem, w odniesieniu do diety o wartości 8 000 kilodżuli dziennie, konsumpcja cukru nie powinna wynosić nie więcej niż 800 kilodżuli na dzień, tj. około 50 gramów cukru.

Jedna łyżeczka cukru zawiera cztery gramy produktu, a więc całkowite dzienne spożycie cukru dziennie powinno wynosić nie więcej niż 12 łyżeczek cukru. Wydaje się dość dużo? Niekoniecznie, jeśli pamięta się, że jedna puszka napoju gazowanego zawiera 40 gramów (10 łyżeczek cukru), a miseczka płatków śniadaniowych może wiązać się z dostarczeniem 20 gramów (5 łyżeczek cukru).
Produkty, które zawierają ukryty cukier:

Sosy pomidorowe

© Pumba - Fotolia.comCukier często jest dodawany do produktów pomidorowych, by równoważył ich kwasowość. Taki zabieg jest stosowany szczególnie, gdy pomidory są zbierane zbyt wcześnie. Powszechnie stosowana przyprawa, czyli ketchup to jeden z największych „winowajców", jeśli chodzi o ukryty cukier. Według danych amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, cukier może stanowić nawet jedną trzecią zawartości sprzedawanych w sklepach sosów pomidorowych, dlatego warto zapoznać się ze składnikami produktu, których lista podana jest na opakowaniu.

Masło orzechowe

© matka_Wariatka - Fotolia.comKanapka z masłem orzechowym, coraz popularniejszym także w Polsce, to bardzo smaczna przekąska. Niemniej jednak za jej tak kuszący smak w wielu przypadkach odpowiada cukier. Naturalne masło orzechowe nie powinno zawierać dodanego cukru, ale producenci pod tą nazwą sprzedają produkt zawierający czesto także inne składniki. Dlatego uważnie czytajmy etykiety!

Sosy sałatkowe

© Lucky Dragon - Fotolia.comWiele osób jest zaskoczonych, jak dużo cukru znajduje się gotowych sosach sałatkowych. Największymi „winowajcami" są niskotłuszczowe wersje dressingów - producenci minimalizują bowiem ilość tłuszczu, ale dodają większą dawkę cukru i soli w celu poprawy smaku. Najbardziej polecaną opcją jest samodzielne przygotowanie sosu sałatkowego przy użyciu niewielkiej ilości , świeżego soku z cytryny lub octu balsamicznego i dodaniu kilku świeżych ziół.

Jogurt

jest powszechnie uważany za element zdrowej diety i składnik pożywnych śniadań. To prawda, jednak pod pewnymi warunkami. Wiele jogurtów zawiera dodatek cukru - także tych oznaczonych jako ligt. Niektóre mieszczą w sobie do 20 g (lub 5 łyżeczek) cukru. Poleca się wybieranie jogurtu naturalnego i dorzucenie do niego świeżych kawałków owoców, by dosłodzić przekąskę.

Płatki śniadaniowe

© victoria p. - Fotolia.comKlasyczne płatki zawierają od około 5 do 7 g cukru na 100 g, czyli w porcji 50g znajduje się pół do jednej łyżeczki cukru - to już dość sporo. Tymczasem tak lubiane przez dzieci i dorosłych słodkie, miodowe, owocowe, cynamonowe, czy o innym smaku płatki zawierają do 34g cukru na 100g - to równowartość czterech łyżeczek na 50g porcję. Niestety, dotyczy to również niektórych produktów typu light czy fitness.


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy