Strona głównaZdrowiePopularna roślina doniczkowa pomoże pozbyć się zanieczyszczeń z domu

Popularna roślina doniczkowa pomoże pozbyć się zanieczyszczeń z domu

Chcemyw naszych domach mieć jak najczystsze powietrze i czasami używamy filtrów powietrza, aby zmniejszyć ilość szkodliwych alergenów i cząsteczek kurzu. Okazuje się, że skuteczna może być tu jedna z roślin doniczkowych - zmodyfikowana genetycznie efektywnie oczyszcza powietrze.
Popularna roślina doniczkowa pomoże pozbyć się zanieczyszczeń z domu [fot. Sandeep Handa from Pixabay]
Niektóre niebezpieczne związki są tak małe, że trudno jest się ich pozbyć za pomocą filtrów. Małe cząsteczki, takie jak chloroform, który występuje w niewielkich ilościach w chlorowanej wodzie lub benzen, który jest składnikiem benzyny, gromadzą się w pomieszczeniach, gdy bierzemy prysznic lub gotujemy wodę, czy kiedy przechowujemy samochody lub kosiarki do trawy w garażach. Co istotne, zarówno ekspozycja na benzen, jak i chloroform ma związek z .

Teraz naukowcy z University of Washington zmodyfikowali genetycznie epipremnum złociste - jedną z najpopularniejszych doniczkowych roślin pnących - aby usunąć chloroform i benzen z otaczającego ją powietrza. Zmodyfikowane rośliny wydzielają białko zwane 2E1, a ono przekształca wspomniane związki w cząsteczki, które rośliny mogą następnie wykorzystać dla własnego wzrostu.

- Wyhodowaliśmy rośliny doniczkowe, które usuwają dla nas różne zanieczyszczenia - mówi prof. Stuart Strand, współautor badań.

W naszych ciałach 2E1 zamienia benzen w substancję chemiczną zwaną fenolem, a chloroform w dwutlenek węgla i jony chlorkowe. Jednak 2E1 znajduje się w naszych wątrobach i aktywuje się, gdy pijemy alkohol, więc nie jest dostępny dla przetwarzania .

Naukowcy stworzyli syntetyczną wersję genu 2E1 i wprowadzili go epipremnum złocistego. Następnie przetestowano skuteczność rośliny. Zmodyfikowane epipremnum we fiolce obniżyło ilość chloroformu o 82 procent po trzech dniach i stężenie tego związku stało się prawie niewykrywalne do szóstego dnia. Stężenie benzenu również zmniejszyło się, choć wolniej: do ósmego dnia spadło o około 75 procent. Co istotne, zastosowano znacznie wyższe stężenia niż zazwyczaj spotykane w domach.

Obecnie trwają prace nad zwiększeniem możliwości roślin poprzez dodanie białka, które może rozkładać inną niebezpieczną cząsteczkę znajdującą się w domowym powietrzu: formaldehyd, który jest obecny w niektórych produktach drewnianych, takich jak laminowane podłogi i szafki, oraz w .

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy