Strona głównaZdrowiePasty do zębów - jakie wybierać?

Pasty do zębów - jakie wybierać?

Chociaż prawie co drugi Polak przy wyborze pasty do zębów kieruje się jej właściwościami, to tylko 11% badanych zapoznaje się z jej składem, również podanym na opakowaniu - wynika z badania przeprowadzonego w ramach programu Laboratorium Vademecum.
Pasty do zębów - jakie wybierać? Pasta do zębów to podstawowy środek służący nam do utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej, dlatego ważne jest, by została właściwie dobrana. Niestety często pobłażliwie traktujemy zalecenia lekarzy stomatologów, polecających konkretne pasty prawidłowo dostosowane do potrzeb jamy ustnej swoich pacjentów.

Prawie jedna czwarta Polaków wybiera pastę, którą stosowali wcześniej. Eksperci Laboratorium Vademecum uważają, że mimo przyzwyczajenia do konkretnego rodzaju pasty, przy jej doborze powinniśmy kierować się zmieniającym się stanem naszych zębów, dziąseł i całej jamy ustnej, a także potrzebą dostosowania optymalnej profilaktyki i spełnienia zaleceń stomatologa

- Dobór pasty do zębów nie powinien być przypadkowy. Tak naprawdę, powinien stanowić uzupełnienie wizyty pacjenta u lekarza stomatologa. Tylko stomatolog znając aktualne potrzeby pacjenta, uwzględniając jego wiek, potrafi dokonać słusznego dla niego w danym momencie wyboru pasty do zębów - mówi dr n. med. Agnieszka Pawlik, ekspert Laboratorium Vademecum.

Doktor Agnieszka Pawlik opracowała krótką systematykę podstawowych składników past do zębów w zależności od funkcji, jaką spełniają. Pozwoli to na szybkie dopasowanie pasty do naszych indywidualnych potrzeb:
  • Czynniki antybakteryjne: dwuglukonian chlorheksydyny, triclosan+kopolimer, hexetydyna, sanguinaryna, związki cynku.
  • Związki przeciwpróchnicowe: fluorki nieorganiczne (fluorek sodu, monofluorofosforan sodu, fluorek cynawy, fluorek potasu), fluorki organiczne (fluoroaminy)
  • Substancje wybielające (ścierne, polerujace): dwuwęglan sodu, węglan wapnia, citroxaine, perlit, pirofosforan wapnia, potasu uwodnione krzemionka.
  • Substancje ograniczające odkładanie się kamienia nazębnego: cytrynian cynku, chlorek cynku, pirofosforan potasu
  • Związki znoszące nadwrażliwość zębiny: chlorek strontu, chlorek potasu, cytrynian sodu, fluorki, azotan potasu, hydroksyapatyt, arginina
  • Substancje niwelujące nieświeży oddech: cytrynian cynku, chlorheksydyna, chlorek cynku, triclosan
  • Inne: enoxolon (wyciąg z korzenia lukrecji), olejki eteryczne, panthenol, provitamina B5, witamina E, propolis, wyciągi z ziół [1]

Obecność w paście do zębów laurylosiarczanu sodu (odpowiedzialnego za pienienie się pasty) nie jest polecana osobom leczącym zmiany chorobowe na błonie śluzowej jamy ustnej (np. afty, liszaja płaskiego).


Należy również unikać związków, na które jest się uczulonym (to najczęściej konserwanty, koloranty, substancje smakowe, a czasami nawet też fluor).



[1] , dr n. med. Agnieszka A. Pawlik, „Wszystko co warto wiedzieć o pastach do zębów", As Stomatologii, 2008, 6, s. 38-43.


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy