Strona głównaZdrowiePapierosy i alkohol - podwójny problem dla mózgu

Papierosy i alkohol - podwójny problem dla mózgu

Oprócz wielu innych szkodliwych konsekwencji zdrowotnych, palenie papierosów powoduje zmiany chemiczne, stres oksydacyjny i stany zapalne w mózgu. Podobne skutki może dawać nadmierne spożycie alkoholu.
Papierosy i alkohol - podwójny problem dla mózgu [Fot.exclusive-design - Fotolia.com]
Eksperci wykazali, że u szczurów łączne używanie tytoniu i alkoholu może zwiększyć uszkodzenie nerwów w określonych obszarach mózgu.

Według amerykańskiego Krajowego Instytutu ds. Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu wiele osób palących papierosy równocześnie pije nadmierne ilości alkoholu i odwrotnie. Stąd ocena wpływu tych dwóch używek na ośrodkowy układ nerwowy może mieć istotne znaczenie dla świata medycznego i pijących palaczy.

W ramach testów szczurom podawano alkohol i narażano je na dym papierosowy oddzielnie lub łącznie dwa razy dziennie przez 28 dni, a następnie porównano mózgi tych gryzoni ze zwierzętami z grupy kontrolnej, które nie były eksponowane na żadną z tych substancji.

Jak się okazało, łączna ekspozycja na alkohol i dym z papierosów zwiększyła poziom w hipokampie w porównaniu ze zwierzętami kontrolnymi lub szczurami, które wdychały jedynie dym.

We wszystkich badanych obszarach mózgu połączenie i zwiększało poziom specyficznych cytokin prozapalnych silniej niż korzystanie z każdej z tych używek osobno.

W prążkowiu i korze czołowej szczury eksponowane na obie substancje wykazywały niższy poziom neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego - czynnika wzrostu, który pomaga przetrwać istniejącym neuronom i stymuluje wzrost nowych. Wyniki te sugerują, że pijący nadmiar alkoholu palacze mogą być narażeni na dodatkowe ryzyko uszkodzenia układu nerwowego - twierdzą eksperci.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy