Strona głównaZdrowieOtyłość będzie bardziej śmiertelna dla kobiet niż palenie papierosów?

Otyłość będzie bardziej śmiertelna dla kobiet niż palenie papierosów?

Jak wynika z nowego brytyjskiego raportu, otyłość będzie główną przyczyną śmierci kobiet. Jeśli utrzymają się obecne trendy, uplasuje się na liście zagrożeń wyżej niż np. palenie papierosów.
Otyłość będzie bardziej śmiertelna dla kobiet niż palenie papierosów? [Fot. andriano_cz - Fotolia.com]
Według Cancer Research UK 12,4 proc. przypadków wśród kobiet ma związek z paleniem papierosów, podczas gdy 7,5 proc. diagnoz nowotworów wiąże się z otyłością. Od kilku dekad zaś odnotowuje się coraz więcej rozpoznań raka z powodu nadmiernej wagi i jeśli ta tendencja się utrzyma, to za około dwie dekady będzie głównym powodem zgonów u kobiet.

Jeśli chodzi o mężczyzn, statystyki ciągle wskazują na przewagę zagrożenia związanego z paleniem papierosów, co nie wynika z tego, że mężczyźni rzadziej mają kłopoty z nadwagą, ale z tego, że znacznie więcej z nich pali w porównaniu do kobiet.

Do podanych wniosków uczeni doszli na podstawie analizy danych medycznych zgromadzonych w latach 1979-2014. Jak oceniają eksperci, otyłość jest obecnie ogromnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego i będzie coraz poważniejsze, jeśli nic się nie zmieni. Jeśli chodzi o palenie papierosów, działania prowadzone przez ostatnie dekady na rzecz jego ograniczenia wydają się popłacać - efekty dało wprowadzenie wysokich podatków, ograniczenie marketingu przemysłu tytoniowego oraz zakaz palenia w miejscach publicznych.

Z dotychczasowych badań wynika, że otyłość może być odpowiedzialna za kilkanaście różnych form raka. Dzieje się tak dlatego, że nadmiar kilogramów skutkuje rozmaitymi zmianami organizmie, które sprzyjają rozwojowi nowotworów. Wśród mających związek z otyłością form raka są m. in. oraz y.

Według autorów badań, warto by podjąć podobne kroki dla zmniejszenia spożycia niezdrowych produktów, jakie poczyniono dla redukcji problemu palenia papierosów, szczególnie powinno dotyczyć to reklamowania niedrowej żywności i jej opodatkowania.

Wyniki badań zostały opublikowane w British Journal of Cancer.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy