Strona głównaZdrowieOto, dlaczego nie możesz schudnąć - odpowiedzialne są bakterie w jelitach

Oto, dlaczego nie możesz schudnąć - odpowiedzialne są bakterie w jelitach

Wielu ludzi z nadwagą i otyłością, pomimo wysiłków, nie może schudnąć. Okazuje się, że może to wynikać z zaburzeń w mikroflorze jelitowej.
Oto, dlaczego nie możesz schudnąć - odpowiedzialne są bakterie w jelitach [Fot. pixeljack - Fotolia.com]
Nasz organizm jest „wypełniony" bakteriami: wspomagają one liczne jego funkcje i mają wpływ zarówno na nasze samopoczucie, jak i stan zdrowia. Jeśli występuje jakieś zaburzenie składu mikrobiomu jelitowego, oznacza problemy zdrowotne, w tym kłopoty z utrzymaniem odpowiedniej wagi lub uzyskania efektów procesu .

Rodzaj i ilość bakterii w układzie pokarmowym są zależne od różnych czynników, w tym od diety, zażywanych leków, obecności określonych chorób, etc. Poza tym, podatność mikrobiomu na zmiany jest też uwarunkowana genetycznie. Z powodu jego zaburzeń zaś starania pozbycia się nadmiaru kilogramów mogą okazać się nieskuteczne.

Jedną z przyczyn niepowodzeń, jeśli chodzi o odchudzanie, może być zaburzenie działania . Stany zapalny w organizmie nie sprzyjają utracie na wadze, a jeśli flora jelitowa jest zaburzona, zwykle nieprawidłowo działa również układ odpornościowy i nie jest w stanie odpowiednio zareagować jakieś nieprawidłowości, więc nie likwiduje tych stanów zapalnych dostatecznie efektywnie. Ponadto gdy jest się osłabionym i chorym, trudniej o stosowanie odpowiedniej diety i zachowanie regularności ćwiczeń.

Dalej, pewne cukry, takie jak fruktany z owoców, jak również , pozostają w dużej mierze niestrawione w jelitach i są fermentowane w okrężnicy przez mikroflorę. Efektem tego procesu są krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, one zaś wiażą się z receptorami w komórkach tłuszczowych, co wzmacnia efekt metaboliczny i sprzyja utracie na wadze.

Wreszcie, niewłaściwy skład mikrobiomu prowadzi do takich , które zwiększają ilość tkanki tłuszczowej. Jak wynika z badań, flora jelitowa ludzi otyłych różni się od tej cechującej ludzi szczupłych, więc eksperci sądzą, że być może, niewłaściwy skład mikrobiomu może wywoływać otyłość - lub też nadmierna waga skutkuje zmianami w mikrobiomie.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy