Strona głównaZdrowieOliwa pomaga pacjentom po przeszczepach

Oliwa pomaga pacjentom po przeszczepach

Badania przeprowadzone przez dr Ewę Stachowską z Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie wykazały pozytywny wpływ oliwy z oliwek w postępowaniu po przeszczepie nerki. Wyniki badań opublikowano w prestiżowych amerykańskich i brytyjskich czasopismach naukowych.
Oliwa pomaga pacjentom po przeszczepach [© riccardo bruni - Fotolia.com] Czynnikiem ograniczającym długość życia pacjentów po przeszczepach narządów jest szybki rozwój zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Jest to czynnik skracający czas „życia” przeszczepionego narządu.

Ponieważ dieta śródziemnomorska jest uznanym sposobem profilaktyki choroby niedokrwiennej serca podjęto próbę zastosowania tej diety w polskich realiach. Założono, że można zastosować skuteczną interwencję dietetyczną stosując wybrane produkty diety śródziemnomorskiej w typowo polskim jadłospisie. W ten sposób w oparciu o sztandarowe elementy diety śródziemnomorskiej wypracowano tani i skuteczny sposób profilaktyki miażdżycowej u biorców nerki.

W Pomorskiej Akademii Medycznej, gdzie corocznie przeprowadza się około sto przeszczepów nerek, podczas badań prowadzonych przez dr Ewę Stachowską opracowana została dieta oparta o założenia kuchni śródziemnomorskiej. Pacjenci spożywali codziennie 30 ml oliwy z oliwek, węglowodany, warzywa i owoce do każdego posiłku oraz 30 gram orzechów. Dieta nie była dodatkowo suplementowana preparatami witaminowymi. Grupę kontrolną stanowili pacjenci po przeszczepach stosujący niskotłuszczową dietę, tradycyjnie zalecaną u pacjentów po przeszczepach.

U pacjentów stosujących dietę śródziemnomorską zaobserwowano znamienną statystycznie redukcję cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL oraz triacylogliceroli. Jednocześnie nie obserwowano spadku stężenia cholesterolu frakcji HDL w osoczu. Ten stan rzeczy przypisany został ograniczeniu ilości glukozy w diecie, oraz stosowaniu tłoczonej na zimno oliwie z oliwek.

Przeprowadzone badania dowiodły, że dieta typu śródziemnomorskiego może być wykorzystana w postępowaniu po przeszczepie jako dobry i tani sposób ograniczenia szybkości rozwoju patologicznych zmian naczyniowych u biorców nerki.

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy