Strona głównaZdrowieOlejek z czosnku i ziół skutecznie niszczą bakterie wywołujące boreliozę

Olejek z czosnku i ziół skutecznie niszczą bakterie wywołujące boreliozę

Olejki z czosnku i kilku popularnych ziół oraz roślin leczniczych silnie działają przeciwko bakteriom wywołującym boreliozę. Mogą być szczególnie przydatne w łagodzeniu objawów choroby utrzymujących się pomimo leczenia antybiotykami.
Olejek z czosnku i ziół skutecznie niszczą bakterie wywołujące boreliozę [fot. Monfocus from Pixabay]
Dziesięć olejków, w tym z ząbków , mirry, liści , kory cynamonu, jagód ziela angielskiego i nasion , wykazywało silne działanie niszczące uśpione i wolno rosnące formy bakterii boreliozy.

- Odkryliśmy, że olejki eteryczne były jeszcze lepsze w niszczeniu mających łatwość przetrwania form bakterii niż standardowe antybiotyki stosowane przy - mówi prof. Ying Zhang z Bloomberg School.

Standardowe leczenie doksycykliną lub innym antybiotykiem trwa kilka tygodni i zwykle usuwa infekcję i objawy boreliozy. Jednak około 10 do 20 procent pacjentów zmaga się z uporczywymi symptomami, w tym zmęczeniem i bólem stawów, co określa się jako „zespół poboreliozowy" (post-treatment Lyme disease syndrome, PTLDS). W niektórych przypadkach PTLDS może trwać miesiącami, a nawet latami.

Przyczyna tego przewlekłego zespołu nie jest znana. Wiadomo jednak, że kultury bakterii boreliozy, Borrelia burgdorferi, mogą wejść w fazę, w której wiele komórek namnaża się powoli lub wcale. Takie uśpione bakterie są które mogą tworzyć się w warunkach niedożywienia lub stresu i są bardziej odporne na antybiotyki.

Dotychczas odkryto, że skuteczna przeciw uporczywym bakteriom wywołującym boreliozę może być daptomycyna, poza tym kombinacja trzech antybiotyków - doksycykliny, cefoperazonu i daptomycyny również niezawodnie zabijała bakterie Borrelia w testach laboratoryjnych. Ustalono też, że olejki z oregano, kory cynamonu, pączków goździków, cytronelli i golterii rozesłana niszczyły bakterie w fazie „uśpionej" jeszcze silniej niż daptomycyna.

Teraz przetestowano kolejne olejki i część z nich wykazała znaczną aktywność zabijania kultur bakterii Borrelia. Szczególnie silne w niskim stężeniu okazały się olejki z: ząbków czosnku, ziela angielskiego, mirry, kwiatów lilii imbirowej skutecznie zabiło wszystkie bakterie w naczyniach w ciągu siedmiu dni.

Olejki z liści tymianku, nasion kminku i sandałowca zachodnioindyjskiego (amyris) również dały dobre efekty, tak jak aldehyd cynamonowy, główny składnik olejku z kory cynamonowej.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy