Strona głównaZdrowieOlej z pestek winogron - na miażdżycę i choroby serca

Olej z pestek winogron - na miażdżycę i choroby serca

Tajemnica jego tłoczenia była znana podobno już w starożytności, ale dopiero dzisiaj laboratoria chemiczne dokonały analiz, dzięki którym okazało się, jak wielkie dobrodziejstwo tkwi w niepozornych pestkach winogron i produkowanym z nich oleju.
Olej z pestek winogron - na miażdżycę i choroby serca [(C) SpaPartners - Fotolia.com] Przerażenie, jakie wzbudza w wielbicielach szczupłej sylwetki samo słowo "tłuszcz", na twarzy dietetyków musi wywołać pobłażliwy uśmiech. Bez tłuszczów nasz organizm nie mógłby istnieć. Dostarczają energii, stanowią źródło substancji niezbędnych do prawidłowego rozwoju organizmu człowieka, takich jak kwas linolowy, czy witaminy A, D, E, K (czyli grupa witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, w przeciwieństwie do pozostałych, rozpuszczalnych w wodzie). W zależności od rodzaju kwasów tłuszczowych tworzących dany rodzaj tłuszczu, generalnie można rozróżnić tłuszcze nasycone (zawarte m.in. w mięsie, jajach, mleku), jednonienasycone (pochodzące z oliwy z oliwek) oraz wielonienasycone (ich źródłem są przede wszystkim nasiona roślin i owoców oleistych, a także ryby i owoce morza).

Dla osób dbających o zdrowie prawdziwym odkryciem powinien być olej z pestek winogron. Pestki winogron, z których jest tłoczony, to prawdziwe kapsułki zdrowia.

Dzięki niezwykle niskiej zawartości tłuszczów nasyconych, przy jednocześnie bardzo wysokim poziomie tłuszczów wielonienasyconych, olej z pestek winogron jest jedynym w swoim rodzaju naturalnym lekiem przeciwko miażdżycy i chorobom serca. Z kolei wysoka zawartość kwasu linolowego, jaką może się poszczycić olej z pestek winogron, prowadzi do obniżania poziomu "złego" (LDL) cholesterolu we krwi. Kwas ten, niezwykle ważny dla ludzkiego organizmu, nie jest produkowany przez organizm człowieka. Tymczasem pełni on rolę naturalnego "transportera" tłuszczów nasyconych, dzięki któremu są one przenoszone w miejsca odpowiednie do ich magazynowania, a więc usuwane z żył (gdzie powodują powstawanie zatorów). Jego źródłem mogą być jedynie pokarmy i dlatego tak ważne jest dostarczenie organizmowi dostatecznej ilości produktów bogatych w kwas linolowy. Olej z pestek winogron spośród wszystkich znanych tłuszczów zawiera najwięcej kwasu linolowego.

Jednak obniżanie poziomu "złego" (LDL) cholesterolu i uzupełnianie zapasów "dobrego" (HDL) oraz ochrona przed chorobami serca - to nie jedyne pozytywne działania tego naturalnego leku. Olej z pestek winogron jest także (a może nawet przede wszystkim) niezwykle bogatym źródłem witaminy E. Ten składnik kremów odmładzających, czy popularnych kapsułek witaminowych, reklamowanych jako warunek utrzymania młodości i pięknego wyglądu skóry, jest jednym z najsilniejszych antyutleniaczy.

W przeciwieństwie do wielu bardzo zdrowych produktów, które jednak mało komu smakują, olej z pestek winogron ma szansę zachwycić swoimi właściwościami nie tylko dietetyka, ale i kucharza. Nadaje się wyśmienicie do sałatek, do smażenia, pieczenia i gotowania. Jego podstawową zaletą jest nieporównywalna z żadnym innym olejem właściwość zachowywania naturalnego smaku składników potraw - potrawy usmażone na oleju z pestek winogron nie przejdą obcym aromatem, nie zmienią swoich subtelnych nut smakowych i zapachowych.

Dla osób, którym leży na sercu dobro środowiska, ważną informacją będzie na pewno to, że olej z pestek winogron jest produktem nie tylko całkowicie naturalnym, ale i ekologicznym. Powstaje najczęściej z pestek winogron pozostałych po wyciśnięciu z nich soku, z którego wytwarza się wino. Proces tłoczenia tego oleju nie wymaga skomplikowanych urządzeń, zaś poddawane mu owoce nie muszą być udoskonalane ręką człowieka (np. poprzez manipulacje genetyczne).

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:03:01, 31-07-2007 Ewa54

    bardzo dobry i smaczny jest ten olej z pestek winogron. ja w swojej kuchni używam właśnie tego oleju, oliwę z oliwek i Florę pro activ- do kanapek.
    czuję się znacznie lepiej i poziom cholesterolu mi się unormował
  • 13:08:00, 31-07-2007 Anielka

    Ja tez używam tego wszystkiego,biore tabletki na zbicie cholesterolu i niewiele mi to pomaga.Okazało sie ,ze mam niedoczynność tarczycy i niedostatek hormonu tarczycy,powoduje takie wyniki.Pozdrawiam i zdrowia życzę. 4529
  • 13:44:09, 31-07-2007 POLA

    Podpinam się pod te życzenia, choć nie były dla mnie
    Anielko, masz rację, niedoczynność tarczycy źle wpływa na "przerób" tłuszczów wszelkich i niewiele pomogą oleje i takie tam inne "erzace" na zbicie cholesterolu, jeśli tarczyca nie działa, jak powinna. Tarczyca - ważna rzecz, kręgosłup też i parę jeszcze innych "podrobów"
  • 13:48:34, 31-07-2007 POLA

    że oczywiście Ewie taka dieta pomaga i niech tak trzyma Smacznego
  • 18:49:12, 31-07-2007 Ewita

    ...używam tylko oleju z pestek winogron. Nawet nie dlatego, że znałam jego właściwości lecznicze, a po prostu dlatego, że jest dobry. Po pierwsze - nie ma żadnego zapachu ani smaku (co w oleju z oliwek mi przeszkadza), po drugie - mimo relatywnie wysokiej ceny - jest wydajny i wystarcza na długo. Bardzo ładnie rozprowadza się na przykład po patelni, jako że jest stosunkowo rzadki i nie pali się przy smażeniu. Używam go do wszystkiego! Do sałatek, smażenia, pieczenia - jest fantastyczny!
  • 18:59:22, 31-07-2007 Basia.

    jeżeli jest taki dobry.
  • 14:15:27, 13-01-2009 akulakaja

    Trafilam na te strone przypadkowo, szukajac na Google czy w Polsce jest wyciag z pestek winogron. Nie znalazlam, ale wlasnie jest duzo ciekawych wiadomosci o oleju z pestek winogronowych chociaz jednej dosyc istotnej jeszcze nie znalazlam. Wyciag z pestek winogronowych poprawia wzrok.
    W Holandii wyciag z pestek winogron jest w postaci kapsulek.
    Sa wlasciwie dwa rodzaje:
    - z pestek winogronowych i z krzewu winogronowego (te kapsulki sa drozsze)
    Jestem sklonna uwierzyc w przeczytana informacje, ze wyciag z krzewu nie jest bardziej skuteczny jak to jest w reklamach podawane.
    Zgadzam sie z informacja, ze poprzez ulastycznienie i udroznienie najmniejszych naczyn wlosowatych poprawia wzrok juz po 6-ciu tygodniach. Ja juz po 4-rech tygodniach zaczelam czytac czcionke, do ktorej przedtem uzywalam dodatkowo lupy (dodatkowo, bo uzywam okularow do czytania).
    Poza tym zaobserwowalam, ze kaszle mniej (od roku spijalam litry syropow na kaszel, a i tak kaszlalam), a tgeraz wlasciwie juz prawie wcale, ale tu nie mam pewnosci, czy zawdzieczam wyciagowi z pestek winogron, czy wyciagowi z dzikiego czosnku (ktore to kapsulki zaczelam prawie jednoczesnie stosowac).
    Ale moj zachwyt produktem jest spowodu innej dolegliwosci, ktora??? moze zniknie! Troche wstepu:
    Po zabiegu na szyjce macicy zaczely mi puchnac nogi... ginekolog odeslal mnie z tym problemem do domowego, a domowy dal na odwodnienie tabletki, po ktorych prawie wcale nie sikalam, w kazdym razie mniej niz normalnie...
    Mimo, ze wiem, ze moj lekarz domowy nie umie, czy nie chce pomoc, to jednak od czasu do czasu szlam do niego blagajac o pomoc, po pierwsze nie moge zadnych butow nosic, nawet tzw. rzepy sie nie zapinaja, a o zimowych to juz wcale nie moge marzyc..., po drugie jest to uciazliwa dolegliwosc, w ktorej konsekwencji zaczelo cialo okalac paznokcie, a te zaczely krwawic, ropiec,... Stopy zaczely z koloru czerwonego przechodzic w fioletowy... No i nic zadnej pomocy. Nogi powyzej kostki mialy obwod 37cm, wyzej nawet nie mierzylam... W koncu poszlam do lekarza niemieckiego (granica blisko), okazalo sie, ze byl zator i to sa wlasnie powiklania. Dostalam recepte na rajstopy sciagajace i na masaze limfatyczne. Zaczelo byc lepiej, ale teraz odkad biore wyciag z pestek winogron obserwuje wieksze zmiany. Radykalnie zmniejszyly sie poduszki na podbiciu stopy, powyzej kostki jedna noga 27cm, a druga 25,5cm, no i juz po 3-ch tygodniach zauwazylam, ze stopy nie sa fioletowe, a wlasciwie czerwone tez juz nie, lekko bardziej rozowe niz normalnie.
    Sorry za dluga opowiesc, ale moze ktos skorzysta z niej, a moze ktos ma jeszcze inne obserwacje o dzialaniu pozytywnym pestek z winogron? Chetnie poczytam.

    Zycze zdrowka
    ... zobacz więcej
  • 15:26:24, 14-01-2009 a_sikorzanka

    tak wspomagają wzrok to warto je przyjmować.Podaj namiary gdzie można je kupić i pod jaką nazwą są w sprzedaży.
  • 21:24:01, 16-01-2009 basia73

    To jest po chińsku?
  • 21:29:22, 16-01-2009 martunia

    Wygląda na trolowate.

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy