Strona głównaZdrowieOlej z pestek winogron - na miażdżycę i choroby serca

Olej z pestek winogron - na miażdżycę i choroby serca

Tajemnica jego tłoczenia była znana podobno już w starożytności, ale dopiero dzisiaj laboratoria chemiczne dokonały analiz, dzięki którym okazało się, jak wielkie dobrodziejstwo tkwi w niepozornych pestkach winogron i produkowanym z nich oleju.
Olej z pestek winogron - na miażdżycę i choroby serca [(C) SpaPartners - Fotolia.com] Przerażenie, jakie wzbudza w wielbicielach szczupłej sylwetki samo słowo "tłuszcz", na twarzy dietetyków musi wywołać pobłażliwy uśmiech. Bez tłuszczów nasz organizm nie mógłby istnieć. Dostarczają energii, stanowią źródło substancji niezbędnych do prawidłowego rozwoju organizmu człowieka, takich jak kwas linolowy, czy witaminy A, D, E, K (czyli grupa witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, w przeciwieństwie do pozostałych, rozpuszczalnych w wodzie). W zależności od rodzaju kwasów tłuszczowych tworzących dany rodzaj tłuszczu, generalnie można rozróżnić tłuszcze nasycone (zawarte m.in. w mięsie, jajach, mleku), jednonienasycone (pochodzące z oliwy z oliwek) oraz wielonienasycone (ich źródłem są przede wszystkim nasiona roślin i owoców oleistych, a także ryby i owoce morza).

Dla osób dbających o zdrowie prawdziwym odkryciem powinien być olej z pestek winogron. Pestki winogron, z których jest tłoczony, to prawdziwe kapsułki zdrowia.

Dzięki niezwykle niskiej zawartości tłuszczów nasyconych, przy jednocześnie bardzo wysokim poziomie tłuszczów wielonienasyconych, olej z pestek winogron jest jedynym w swoim rodzaju naturalnym lekiem przeciwko miażdżycy i chorobom serca. Z kolei wysoka zawartość kwasu linolowego, jaką może się poszczycić olej z pestek winogron, prowadzi do obniżania poziomu "złego" (LDL) cholesterolu we krwi. Kwas ten, niezwykle ważny dla ludzkiego organizmu, nie jest produkowany przez organizm człowieka. Tymczasem pełni on rolę naturalnego "transportera" tłuszczów nasyconych, dzięki któremu są one przenoszone w miejsca odpowiednie do ich magazynowania, a więc usuwane z żył (gdzie powodują powstawanie zatorów). Jego źródłem mogą być jedynie pokarmy i dlatego tak ważne jest dostarczenie organizmowi dostatecznej ilości produktów bogatych w kwas linolowy. Olej z pestek winogron spośród wszystkich znanych tłuszczów zawiera najwięcej kwasu linolowego.

Jednak obniżanie poziomu "złego" (LDL) cholesterolu i uzupełnianie zapasów "dobrego" (HDL) oraz ochrona przed chorobami serca - to nie jedyne pozytywne działania tego naturalnego leku. Olej z pestek winogron jest także (a może nawet przede wszystkim) niezwykle bogatym źródłem witaminy E. Ten składnik kremów odmładzających, czy popularnych kapsułek witaminowych, reklamowanych jako warunek utrzymania młodości i pięknego wyglądu skóry, jest jednym z najsilniejszych antyutleniaczy.

W przeciwieństwie do wielu bardzo zdrowych produktów, które jednak mało komu smakują, olej z pestek winogron ma szansę zachwycić swoimi właściwościami nie tylko dietetyka, ale i kucharza. Nadaje się wyśmienicie do sałatek, do smażenia, pieczenia i gotowania. Jego podstawową zaletą jest nieporównywalna z żadnym innym olejem właściwość zachowywania naturalnego smaku składników potraw - potrawy usmażone na oleju z pestek winogron nie przejdą obcym aromatem, nie zmienią swoich subtelnych nut smakowych i zapachowych.

Dla osób, którym leży na sercu dobro środowiska, ważną informacją będzie na pewno to, że olej z pestek winogron jest produktem nie tylko całkowicie naturalnym, ale i ekologicznym. Powstaje najczęściej z pestek winogron pozostałych po wyciśnięciu z nich soku, z którego wytwarza się wino. Proces tłoczenia tego oleju nie wymaga skomplikowanych urządzeń, zaś poddawane mu owoce nie muszą być udoskonalane ręką człowieka (np. poprzez manipulacje genetyczne).

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 21:30:36, 16-01-2009 tar-ninka

    Nie odpowiadajcie to jest automat. spam
  • 18:25:14, 17-01-2009 Janczar

    Cytat:
    a_sikorzanka
    tak wspomagają wzrok to warto je przyjmować.Podaj namiary gdzie można je kupić i pod jaką nazwą są w sprzedaży.
    Naszym rodzimym preparatem poprawiającym widzenie jest wyciąg z czarnej jagody, który również pozytywnie działa w schorzeniach układu moczowego.
    Cyt.:
    "Udowodniono, że stosowanie wyciągu z czarnej jagody w diecie może być pomocne w schorzeniach układu moczowego. Czarna jagoda może zapobiegać wytwarzaniu szkodliwych bakterii E. Coli w pęcherzu moczowym dzięki zwiększeniu diurezy, co oznacza, że działa moczopędnie, zaś bakterie są wypłukiwane z układu moczowego.

    Szczególnie istotna jest rola czarnych jagód i ich pozytywny wpływ na oczy. Zwiększone spożycie jagód w diecie poprawia regenerację barwnika, odpowiedzialnego za widzenie po zmierzchu. Dodatkowo, poprawiają one krążenie krwi w gałce ocznej, ponieważ rozszerzają naczynia włosowate, które zaopatrują gałkę oczną w tlen i składniki odżywcze.
    Czarne jagody chronią również plamkę żółtą w oku przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego. Zwiększone spożycie czarnych jagód jest szczególnie polecane osobom, które mają problemy z widzeniem po zmroku, osobom pracującym przy komputerze lub przy złych warunkach oświetleniowych a także osobom starszym."

    Do legendy już weszło podawanie ich lotnikom odbywającym nocne loty w czasach drugiej wojny światowej.
    ... zobacz więcej
  • 10:42:59, 15-09-2011 Opcja

    kolejny zdrowy olej, roślinne oleje są cenne, a co do jagód to też polecam na poprawę wzroku

Strony : 1 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy