Strona głównaZdrowieObniżenie temperatury pomocne u pacjentów po zawale

Obniżenie temperatury pomocne u pacjentów po zawale

Praktyka obniżenia temperatury ciała, aby zapobiec uszkodzeniu tkanek, była stosowana od wieków. Już w czasach Hipokratesa żołnierzom zalecano okłady z lodu i śniegu w celu zapobiegania poważniejszym uszkodzeniom ciała po odniesieniu ran. Starożytni mieli rację: spadek temperatury ciała pomaga w powrocie do zdrowia po zawale serca.
Obniżenie temperatury pomocne u pacjentów po zawale W bliższych nam czasach okłady z lodu były powszechną metodą postępowania w przypadku pacjentów z ciężkimi urazami głowy, np. po wypadku samochodowym. Przyczynia się to do zmniejszenia ryzyka uszkodzenia tkanki mózgowej, od którego rozległości zależy m. in. ryzyko zapadnięcia w śpiączkę. Nowe badania z Mayo Clinic potwierdziło, że metoda, zwana hipotermią terapeutyczną, jest także skuteczna u pacjentów, którzy doświadczyli ataku serca.

Podczas hipotermii terapeutycznej ciało zostaje schłodzone do 33 stopni Celsjusza za pomocą specjalnie zaprojektowanego koca lub kamizelki, które obniżają temperaturę poprzez kateter ze specjalnym płynem dostarczanym bezpośrednio do żył. W wyniku ochłodzenia ciała praca mózgu ulega spowolnieniu, co pomaga chronić przed uszkodzeniem, które występuje wtedy, gdy następuje niedostateczny przepływ krwi, a co za tym idzie - zmniejszenie ilości tlenu dostarczanego do tkanek. W przypadku pacjenta, który doświadczył zawału serca, zmniejszenie przepływu krwi jest stanem powodującym najwięcej problemów diagnozowanych po resuscytacji, bo jeśli mózg jest uszkodzony, pacjent może nie być w stanie mówić i poruszać się w taki sam sposób, jak poprzednio.

Naukowcy przeanalizowali dane 192 pacjentów po zawałach serca. U około połowy z nich zastosowano terapeutyczną hipotermię. Spośród tych, którzy ją przeszli, dwie trzecie szybko wracało do zdrowia i mogło opuścić szpital. To wskazuje, że mieli doświadczyli jedynie niewielkiego lub przejściowego uszkodzenia mózgu.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy