Strona głównaZdrowieNiezdrowe jedzenie niebezpieczne dla oczu

Niezdrowe jedzenie niebezpieczne dla oczu

Niewłaściwa dieta zawierająca zbyt mało witamin, cynku oraz luteiny i zeaksantyny może być przyczyną zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem i w następstwie doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.
Utrzymanie prawidłowej funkcji narządu wzroku ma ścisły związek ze zrównoważoną dietą. Zwyrodnienie plamki jest jedną z głównych przyczyn z nieodwracalnej utraty wzroku u osób powyżej 65 roku życia. Zdrowa dieta zawierająca duże ilości warzyw takich jak kapusta, szpinak, brokuły, groszek, brukselka, kukurydza może zapobiec utracie wzroku. I odwrotnie – dieta nieprawidłowa, na przykład niezdrowe jedzenie w barach szybkiej obsługi może przyczynić się do osłabienia wzroku i rozwoju zwyrodnienia plamki, fragmentu siatkówki odpowiadającego za najostrzejsze widzenie.

Luteina i zeaksantyna – dwa karotenoidy będące składnikiem barwnika plamki mają zasadnicze znaczenie dla ochrony wzroku. Wyniki badań naukowych dowiodły, że obydwa związki działają jak „wewnętrzne okulary przeciwsłoneczne” filtrując światło niebieskie i chroniąc siatkówkę przed wpływem wolnych rodników. Obydwa karotenoidy są głównymi elementami systemu obronnego narządu wzroku. Należałoby zatem zwiększyć 3-4-krotnie spożycie warzyw zawierających luteinę i zeaksantynę, takich jak jarmuż, kapusta, szpinak, brokuły, groszek, brukselka, kukurydza, a także żółtka jajek. Wraz z wiekiem naturalny system obronny oka staje się coraz słabszy i wymaga wzmocnienia. Aby dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin, składników mineralnych oraz luteiny i zeaksantyny często konieczne jest przyjmowanie suplementów diety, takich jak Ocuvite Lutein. Musimy zdawać sobie sprawę, że niezdrowe jedzenie jest nie tylko przyczyną otyłości, lecz może spowodować utratę wzroku.

Na podstawie materiałów Bausch&Lomb

Aleksandra Dudzisz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy