Strona głównaZdrowieNiewłaściwe nawyki żywieniowe Polaków

Niewłaściwe nawyki żywieniowe Polaków

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia w Polsce wynika, że około 62% mężczyzn i 50% kobiet ma mniejszą bądź większą nadwagę. Wszystko wskazuje na to, że dane te będą coraz bardziej zatrważające. Co można zatem poradzić Polakom w kwestii nawyków jedzeniowych?
Jest kilka zasad, o których warto pamiętać, by nie przybierać dodatkowych kilogramów:
  • Po pierwsze - powinno się uporządkować swój harmonogram jedzenia. Najlepiej jest podzielić dzień na kilka posiłków (4-5) podawanych w równych odstępach czasu
  • Po drugie – zminimalizować spożywanie produktów o wysokim . Produkty te, jak napoje gazowane, mleczna czekolada, fast foody, słodycze, białe pieczywo zawierają dużą ilość węglowodanów, których organizm w normalnych warunkach nie jest w stanie przyswoić bez szkody dla siebie
  • Po trzecie - powinno się jeść tylko tyle, aby zaspokoić głód. – Niestety życie w biegu sprzyja podjadaniu i późnym, obfitym posiłkom. Dlatego zamiast zaspokajać głód, jemy zbyt dużo i czujemy się przepełnieni. To przyczynia się do powiększenia objętości żołądka, a w konsekwencji do wzrostu zapotrzebowania na jedzenie – tłumaczy lek. med. Agnieszka Lemańczyk z Centrum Odmładzania i Odchudzania Czapielski Młyn
  • Po czwarte – posiłki powinno się spożywać powoli, bez pośpiechu, dokładnie przeżuwając. Jedząc szybko, łatwo jest przeoczyć moment poczucia sytości.
© Barbara Dudzińska - Fotolia.comNawyki, które działają na naszą niekorzyść:

– Jemy szybko i o nieregularnych porach. Wiele osób pierwszy większy spożywa dopiero po pracy, tj. koło godziny 19 lub 20! Na dodatek, posiłki, które spożywamy są często bardzo ubogie w wartości odżywcze. Dostarczamy swojemu organizmowi w jedzeniu ogromne ilości toksyn, co później przekłada się negatywnie na jego funkcjonowanie. Efekt – uczucie , biegunki, mdłości, zatwardzenie, ogólne zmęczenie i rozdrażnienie – mówi lek. med. Agnieszka Lemańczyk.

Widać, że zachowanie odpowiedniej wagi, nie musi wymagać od nas wiele wysiłku. Czasami wystarczy konsekwencja, dyscyplina, właściwe nawyki żywieniowe i 30 minut aktywności fizycznej dziennie.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć